Pravda o odvolanom arcibiskupovi Bezákovi

Eva Zelenayová
01.08.2014 5 379 archív

Otvorený list jezuitu Šebastiána Laba odvolanému arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi najskôr vyšiel ako samizdat. Po smrti autora sa dočkal aj knižného vydania. Kniha je obohatená o viaceré reakcie významných osobností, ktoré Š. Labovi prejavujú obdiv za jeho statočnosť.

Róbert Bezák: „Boh chce aby bola pohoda, načo by inak nechal vlastného Syna zomrieť? Aby bola pohoda! A táto pohoda zo mňa žiari!“

Labo bol vzdelancom, ktorý v Bratislave vyštudoval archívnictvo a historické vedy a v Ríme filozofiu a teológiu. Za kňaza ho vysvätil 1. marca 1969 biskup Pavol Hnilica SJ. Popri vyše tridsaťročnej redaktorskej práci a rozsiahlej kazateľskej činnosti v Nemecku, Rakúsku, Taliansku, vo Švajčiarsku a v Luxembursku je autorom dvadsiatich kníh, najmä o apoštolských cestách pápežov. Jeho posledná publikácia priniesla iný pohľad na bývalého arcibiskupa Bezáka, než ho prezentoval samotný Bezák vo dvoch predchádzajúcich publikáciách.

____________________________________________________

KNIHU KÚPITE NA TOMTO ODKAZE (kliknite) v našom internetovom obchode Vlastenec.sk, alebo na tel. čísle 0908 800 782.

  • Počet strán: 176 strán
  • Rok vydania: 2014
  • Rozmer: 150×210 mm
  • Pevná väzba
  • Cena: 9,99eur + poštovné

____________________________________________________

Osobnosť Bezáka približuje Labo nielen ako svedok jeho prvých krokov v úrade arcibiskupa, ale tiež prostredníctvom listov jeho podporovateľov, odpadlíkom od Cirkvi. Z uverejnenej korešpondencie je zjavné, že Bezák klamal, keď hovoril, že nepozná príčiny svojho odvolania. Autorovi knižky na Bezákovi najviac prekáža pýcha, ktorá sa nezlučuje s povolaním kňaza, a napokon spôsobuje Cirkvi vážnu ujmu. Zamýšľa sa aj nad českým lobovaním na prospech Bezáka a v tejto súvislosti uverejňuje otvorený list kardinálovi Dominikovi Dukovi. Knižka obsahuje mnohé autentické materiály, zvýrazňujúce jej vierohodnosť. Autor tiež poskytuje analýzu niektorých verejných Bezákových vystúpení a v závere knižky ho obviňuje, že klamstvom chcel zvíťaziť nad pravdou. V súvislosti s kauzou Bezák je pozoruhodný článok Jána Čarnogurského na serveri www.postoy.sk. Ukazuje, že prístup Bezáka k hospodáreniu v Trnavskej arcidiecéze nebol taký naivný, ako ho sám prezentoval.