Ľudská ľahostajnosť v Stráňavách napravená

Martin Bátor
17.09.2014 6 322 archív

V sobotu 6. septembra sme sa zúčastnili čistenia lesného svahu v hornej časti obce Stráňavy (pri bývalom múzeu). V priebehu niekoľkých hodín sme odstránili neporiadok, ktorý tu zanechali pri rekreácii niektorí ľahostajní občania. 

Počas čistenia sme vyzbierali celkom 13 veľkých vriec odpadkov, ktoré sme hneď pri zbere separovali na papier, plasty a kov. Okrem toho sme vyzbierali slušnú a rozmernú zbierku kovu, medzi ktorými boli vedrá, pokrievky, hrnce, vodojem, železná tyč, zliatinové umývadlo, plechovice a ďalšie „okrasy“. Ďalej to boli veľké plastové profily, igelity, autosedačka a tiež kancelárska stolička.

Na strmom a podmáčanom svahu s hustým porastom sme pracovali niekoľko hodín, minuli sme veľa síl pri nosení ťažkého a nebezpečného nákladu. No ani to nás neodradilo od nášho predsavzatia, že dnes bude táto časť stráňavského chotára čistá.

Dokázali sme to a pri plných vreciach a opekaných pochúťkach (ktoré nám pripravili manželky s deťmi niektorých členov) nás už len napĺňala radosť z dobrej a užitočne vykonanej práce. Vrecia sme odviezli do kontajnerov na separovaný odpad.

Verím, že aj táto aktivita bude inšpiráciou pre každého, kto rád využíva prírodu pre oddych a kulisu. Že každý, kto vidí neporiadok sa sám chytí práce a nebude čakať na ostatných. Že to čo do prírody donesieme si z nej aj odnesieme.

Za pomoc ďakujem Tomášovi, Martinovi a ich rodinám, ktorí sa postarali o organizáciu akcie a príjemné rodinné prostredie vytvorené v peknej prírode.

--------------------------------------------------------------------------

TIP: Jedna z najkrajších šiltoviek so štátnym znakom Slovenskej republiky. Šiltovku si môžete objednať na stránke www.vlastenec.sk, alebo na čísle 0908 800 782.