Ekoakcia Čučoriedka - I. etapa

Martin Bátor
05.10.2014 6 680 Martin Bátor

V sobotu 4. októbra sme sa my, členovia Slovenského Hnutia Obrody v spolupráci s Oddielom Dobrovoľník zúčastnili čistenia horských svahov v obci Turie - lokalita Ploštiny, Hrady.

Vlastenectvo má mnohé formy a podoby, jednou z nich je úcta k prírode. Vážiť si ju neznamená len hovoriť o jej čare, kráse a rozmanitosti. Podstatné je konať a brániť ju pred nezodpovednými ľuďmi.

Išlo o I. etapu čistenia horských terénov v okolí hornej hranice lesa v Lúčanskej Malej Fatre. Vyčistili sme svah v nadmorskej výške 1000 až 1100 m. n. m od  odpadkov, ktoré v lokalite zanechali hubári a zberači čučoriedok.

Autom sme sa vyviezli na miesto, z ktorého sme museli ešte pol hodinu stúpať do svahu po lesnej ceste. Už vtedy sme začali zbierať odpad v okolí bývalej chatky, no až po príchode na horskú lúku nastúpila ťažká úloha - vyčistiť strmý svah.

Celkom sme vyzbierali 7 veľkých, 120-litrových vriec odpadu. Odpad bol na mieste separovaný. Vyzbierali sme 3 vrecia plastových fliaš, 2 vrecia sklených fliaš, 1 vrece kovu (staré konzervy, plechovky, 2 hrnce) a 1 vrece textilu a iného odpadu (dámske topánky s podpätkom, tenisky, obaly z potravín, plastové vedierka a iné). Odpadky boli pohádzané pod koruny smrekov.

Ďakujem aktivistom Slovenského Hnutia Obrody za účasť a ochotu namáhať sa v tomto teréne. Rovnako ďakujem starostovi obce Turie a pracovníkom lesov za ústretovosť a sprístupnenie cesty. V čistení horských terénov budeme pokračovať.

--------------------------------------------------------------------------

TIP: Jedna z najkrajších šiltoviek so štátnym znakom Slovenskej republiky. Šiltovku si môžete objednať na stránke www.vlastenec.sk, alebo na čísle 0908 800 782.