Nezmyselná ťažba ropy na Slovensku
V roku 2006 sa začala americká spoločnosť Alpine Oil & Gas zaujímať o údajné zásoby ropy a zemného plynu v oblasti Východných Karpát, Bukovských vrchov a Ondavskej vrchoviny na východe Slovenska. Ťažba by sa mala dotýkať predovšetkým obcí Ruská Poruba (okres Humenné), Krivá Oľka (okres Medzilaborce) a Smilno (okres Bardejov). Od polovice januára 2016 začali v dotknutých oblastiach prieskumné vrty. Myšlienka ťažby vyvolala oprávnené pobúrenie obyvateľov dotknutých obcí.
Protest proti plánom ťažobnej spoločnosti Alpine Oil & Gas. Miestnych obyvateľov ovládol pochopiteľný strach o zdroje pitnej vody. Podľa viacerých renomovaných hydrogeológov ich môžu poľahky raz a navždy znehodnotiť chemikálie bežne používané pri hlbinnej ťažbe ropy či plynu.
Aké sú dôvody nesúhlasu občanov s ťažbou ropy na Slovensku?
1. Reálne ohrozenie a zničenie kvality podzemných vôd, kontaminácia studní
2. Kontaminácia pôdy a vody na niekoľko generácií
3. Zničenie lesných porastov, biocenóz a životného prostredia, hluk a exhaláty
4. Zisk pre zahraničnú spoločnosť (pre obyvateľov len omrvinky, ktorá po vyťažení odíde a zanechá zničenú prírodu)
5. Nekorektné jednanie zo strany štátu a spoločnosti:
• neinformovanosť verejnosti o podmienkach ťažby a jej dopadoch ťažby na životné prostredie
• chýbajúci súhlas obyvateľov na uskutočnenie prieskumných vrtov na vlastných pozemkoch, porušovanie vlastníckych práv (z toho plynúca blokácia prechodu strojov obyvateľmi dotknutých obcí cez ich súkromné pozemky)
• predĺžená licencia od štátu pre spoločnosť Alpine Oil & Gas pre pokračovanie prieskumných vrtov je v rozpore s platnou legislatívou (viď EIA nižšie)
• falošná propaganda – tvrdenie o neškodnosti ťažby, nezáujem vlády SR o miestnych obyvateľov, arogancia štátnej moci
Arogancia úradníkov ministerstva
Ministerstvo Životného prostredia SR síce predĺžilo licenciu firme do roku 2021, ale s tým, že doterajšia slovenská legislatíva koliduje s európskou smernicou o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Preto prebieha novelizácia vyhlášky o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA - Environmental Impact Assessment), ktorou bude developer povinný posudzovať environmentálne dopady na krajinu pri vrtoch na ťažbu ropy a zemného plynu. Tiež bude mať verejnosť k dispozícii informácie o možnosti obrátiť sa na súd pri zistení porušenia zákona. Novela by mala platiť od roku 2017.
------------------------------------------------------------------------ Petícia - NEVŔTAJTE! CHCEME ŽIŤ V ZDRAVEJ KRAJINE
------------------------------------------------------------------------
Ministerstvo životného prostredia sa dostatočne nezaoberá vplyvmi vrtov na tunajšiu prírodu a ignoruje nespokojných občanov. Ťažba ropy tu nie je posudzovaná v jej samej závažnosti, ale len ako nepodstatná akcia zahraničnej spoločnosti. Pritom ide o veľa. Nedajme sa oklamať rečami zahraničnej ťažbárskej spoločnosti o bezpečnosti a nulovom ohrození prírody pri ťažbe ropy a plynu!
Slovenské Hnutie Obrody podporuje obyvateľov v ich boji za zdravé životné prostredie. Ťažba ropy zanechá kontaminovanú a otrávenú vodu a pôdu. A tie sú nenahraditeľné!
------------------------------------------------------------------------
Martin Bátor získal doktorát na Lesníckej fakulte Technickej univerzity vo Zvolene.
„V Slovenskom Hnutí Obrody sú ľudia s normálnym a rozumným prístupom nielen k otázkam života, ale aj ekológie. Vážim si ich a rovnako si vážim každého, kto si nenechá zakaliť rozum fádnymi argumentmi.“
-------------------------------------------------------------------------
TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY
Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU
--------------------------------------------------------------------------
TIP: MIKINA SHO, (kliknite) Nová zipsová mikina Slovenského Hnutia Obrody. Mikina má na srdci vyšitý znak Slovenského Hnutia Obrody. Na pravom rukáve je heslo „Cesta naspäť nemožná!“.

Staráme sa
Materiálne pomáhame sociálne slabším rodinám

Právo národa
Noviny pre Slovensko. Správy, analýzy, komentáre

VLASTENEC.SK
Internetový obchod s oblečením

Nebuď sviňa!
Ochrana životného prostredia je pre nás veľmi dôležitá

Róbert Švec: Budeme ochraňovať dedičstvo našich otcov16.2.2019, Devín |

SHO: Sme pokračovateľmi štúrovcov. A sme na to hrdí28.10.2018, Nitra |

Kriváň 2018: Pre ľudí s pevnou vôľou niet nemožnosti18.8.2018, Vysoké Tatry |