Smutné prvenstvá Slovenska

Jozef Krúpa
29.01.2017 8 614 archív

Len isté percento našich občanov si uvedomuje, že veľkú časť nášho územia, počas druhej svetovej vojny, niekoľko rokov okupovala maďarská fašistická horthyovská armáda a len niekoľko mesiacov nacistická armáda. A tu je práve spomínaný problém.

Miklós Horthy na čele maďarského vojska, počas okupácie južného Slovenska, vchádza do Košíc (11. november 1938).

Komentár pri kladení vencov k pomníku padlých vojakov Červenej armády, napríklad v Košiciach, neobsahoval ANI JEDINÉ slovo o ukončení niekoľkoročnej maďarskej okupácie Košíc! Obete maďarskej okupácie, utrpenie obyvateľov a teror sú dnes notoricky známe občanom najmä strednej a staršej generácie, no masmédiá, ale i organizácie, ako napríklad Zväz protifašistických bojovníkov, totálne a disciplinovane o veci mlčia tak ako za totalitného internacionalizmu.

Národné a verejnoprávne inštitúcie, akými sú Slovenský rozhlas a Slovenská televízia, sú povinné na tento fakt poukázať, a aj takto prejaviť úctu obetiam. Poukázať na to, že za tento zločin – vojenské prepadnutie Slovenska, resp. Česko-Slovenska – sa doteraz žiadna maďarská vláda neospravedlnila.

Ak sa tento rok obzeráme spolu s európskymi národmi 50 rokov dozadu, nezabúdajme, že Slovensko bolo práve v dôsledku maďarskej agresie jednou z prvých krajín v Európe (1939), na ktorej územie padali smrtonosné bomby (Spišská Nová Ves a východné Slovensko). Patrí nám žiaľ, aj ďalšie prvenstvo, najdlhšie (!) okupovaná krajina v Európe (1938 - 1945).

Nezabúdajme na obete našich spoluobčanov a postavme im za to dôstojné pamätníky (nie ako napríklad v Spišskej Novej Vsi). Zaslúžia si to tak, ako aj obete Stalinových koncentračných táborov.

Slovenská REPUBLIKA, marec 1995

--------------------------------------------------------------------------

Vyberáme z archívov denníkov a týždenníkov zaujímavé články, ktorých obsah si môžete porovnať s realitou súčasnosti.  Archívne texty pochádzajú z čias obnovenia Slovenskej republiky a zachytávajú politické a spoločenské pohyby doma i v zahraničí. Píše sa rok 1995.

-------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU

Pridaj komentár