Čakajovce 2017. Tiso obetoval na oltár vlasti to najcennejšie. Svoj život

Michal Šindolár
13.03.2017 11 989 Pavol Privalinec

Čakajovce neďaleko Nitry boli v sobotu 11. marca miestom konania celonárodných osláv 78. výročia vzniku prvej Slovenskej republiky. Na podujatí sa zúčastnili osobnosti nitrianskeho kultúrneho života, ktoré svojou prácou šíria dobré meno Slovenska doma i v zahraničí.

V podnetnom prejave Róbert Švec vyzdvihol konanie podujatia ako súčasť série podujatí v Roku Dr. Jozefa Tisa. V roku 2017 totiž uplynie 130 rokov od narodenia a 70 rokov od popravy prvého slovenského prezidenta – Dr. Jozefa Tisa.

„Milujeme našu vlasť, z hĺbky našej duše milujeme slovenský národ, a iní už nebudeme. Pán prezident Tiso, v mene všetkých slovenských vlastencov Vám ďakujem za Vašu prácu a za to, že ste na oltár vlasti obetovali to najcennejšie – svoj život,” vyhlásil Róbert Švec.

Podpredseda SHO Pavol Privalinec vo svojom príhovore pripomenul paralely roku 1938 a súčasnosti, kedy v oboch prípadoch Slováci žali a žnú ovocie 20-ročnej liberálnej demokracie, ktorá deformuje slovenskosť so snahou poprieť nielen Boha, naše korene, ale i prírodu samotnú s výzvou, aby sme sa inšpirovali predošlými zápasmi, ktoré boli a budú nielen zrkadlom pravdy, ale i spravodlivosti.

V programe vystúpil historik Martin Lacko, ktorý zhodnotil dejinný význam prvej Slovenskej republiky a vyjadril pobúrenie nad systematickým vytváraním negatívneho obrazu o nej. Pavol Poprocký predniesol dielo Valentína Beniaka a s príhovorom vystúpil i predstaviteľ Slovenskej ľudovej strany Andreja Hlinku.

Súčasťou osláv bola aj výstava Jozefa Kútneho z Klubu filatelistov 52 - 46 Močenok, ktorá zobrazovala kultúrne a duchovné dejiny Slovákov.

Zástupcovia Slovenského Hnutia Obrody predstavili pečiatku Roku Dr. Jozefa Tisa, ktorá bola účastníkom osláv k dispozícii i s pamätnými listami, ktoré dielo prvého slovenského prezidenta pripomínajú.

V spoločensko-kultúrnom programe účastníkov osláv zabávali regionálne ľudové súbory zo Šurianok a Bratislavy.

Fotogaléria

-------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: Jedna z najkrajších šiltoviek so štátnym znakom Slovenskej republiky. Šiltovku si môžete objednať na stránke www.vlastenec.sk, alebo na čísle 0908 800 782.

Pridaj komentár