Mikuláš Klanica. Hrdina Malej vojny

Juraj Chromčo
02.05.2017 5 532 Pavol Soóš

V sobotu 29. apríla sa v obci Sliepkovce (okres Michalovce) uskutočnila spomienková slávnosť venovaná Mikulášovi Klanicovi, hrdinovi Malej vojny, ktorý padol v marci 1939 pri obrane Slovenska v bojoch s jednotkami horthyovského Maďarska.

Spomienkovú slávnosť zorganizovali Matica slovenská (Mladá matica, Dom Matice slovenskej Michalovce, Krajská rada Matice slovenskej Prešovského kraja, Krajská rada Matice slovenskej Košického kraja) a obec Sliepkovce. Za účasti aj členov Slovenského Hnutia Obrody odhalili pamätnú tabuľu rodákovi obce Mikulášovi Klanicovi.

------------------------------------------------------------------------ Prečítajte si tiež: Malá vojna – zápas o existenciu Slovenska

------------------------------------------------------------------------

Po úvodnej panychíde (bohoslužbe za zomrelých – padlých hrdinov Malej vojny) sa účastníkom slávnosti prihovorili JUDr. Marián Gešper, druhý podpredseda Matice slovenskej, Kamil Minda - starosta obce a Dr. Pavel Mičianik, PhD., historik a spisovateľ.

Po odhalení pamätnej tabule na budove obecného úradu sa účastníci slávnosti presunuli na miestny cintorín k hrobu Mikuláša Klanicu, kde sa im prihovoril Ing. Mgr. Anton Meteňko, PhD. z Odboru regionalistiky Matice slovenskej. Následne si prítomní minútou ticha a čestnou salvou uctili pamiatku Mikuláša Klanicu.

Dobrovoľník Mikuláš Klanica (30.3.1913 - 24.3.1939), príslušník Hlinkovej gardy, účastník protiútoku piatich obrnených vozidiel v boji o Nižnú Rybnicu 24.3.1939. Jeho vozidlo bolo zasiahnuté protitankovým kanónom. Pri zásahu bol ťažko zranený na ľavej nohe, čo mu však nezabránilo v tom, aby v obrane svojej vlasti pokračoval. Podarilo sa mu opustiť obrnené vozidlo, odmontovať guľomet a pokračoval v streľbe na postupujúcu maďarskú pechotu. Padol v sústredenej paľbe ako jeden z hrdinov Malej vojny. Pochovaný bol s poctami v rodných Sliepkovciach.

Aj táto udalosť v našich dejinách dokázala, že Slováci vedia v ťažkých časoch spojiť sily a pri obrane vlasti obetovať to najcennejšie – svoje životy.

-------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Prichystali sme pre vás nové tričká Slovenského Hnutia Obrody. Tričko SHO je k dispozícii v našom internetovom obchode www.vlastenec.sk alebo zavolajte na tel. číslo 0908 800 782. Odkaz na tričko: TU

--------------------------------------------------------------------------

TIP: Jedna z najkrajších šiltoviek so štátnym znakom Slovenskej republiky. Šiltovku si môžete objednať na stránke www.vlastenec.sk, alebo na čísle 0908 800 782.