Projekt Staráme sa. Adresná a priama pomoc slovenským rodinám

Pavol Zvarík
25.09.2017 5 692 achív

Pred štyrmi rokmi som spoznal Slovenské Hnutie Obrody. Kamarát mi porozprával o tom, ako chcú zmeniť Slovensko k lepšiemu a moja otázka znela: A čo pre to robíte, aby ste zmenili Slovensko k lepšiemu? Vypočul som si jeho odpoveď a porozprával mi o Slovenskom Hnutí Obrody.

Pomáhame už 17 rodinám so 43 deťmi v mestách a okresoch Nitra, Vráble, Strážske, Lučenec, Stropkov, Trnava, Piešťany, Košice, Svidník, Bratislava, Šaľa a Nové Mesto nad Váhom.

Urobil na mňa veľmi dobrý dojem, lebo mi rozprával o tom, ako pomáhajú sociálne slabším, mnohodetným rodinám v projekte Staráme sa. Keď som počul o tomto projekte, tak ma to veľmi oslovilo a chcel som sa pridať medzi nich a zúčastniť sa výjazdu do niektorej z rodín, ktorej pomáhajú.

 

Slováci Slovákom v praxi

Keď ma vzali na prvý výjazd do sociálne slabej rodiny, tak mi bolo až do plaču, keď som videl v akých podmienkach rodina žije. Menší dom na spadnutie, kúrilo sa v ňom drevom, vodu mali zo studne, nosili šaty, ktoré im niekto iný daroval, lebo si nemohli dovoliť kúpiť si nové.

-------------------------------------------------------------------------

Prečítajte si tiež: SHO pomáha rodinám. Bez eurofondov, z dobrovoľných príspevkov

-------------------------------------------------------------------------

Rodina, v ktorej stará mama vychovávala svoje dve vnúčatá a z biedneho dôchodku bojovala o prežitie každý deň. Do tejto situácie vstúpilo Slovenské Hnutie Obrody a svojím projektom pravidelne každý mesiac pomáhalo tejto rodine potravinovou pomocou.

-------------------------------------------------------------------------

Pavol Soóš: Každé mesto do ktorého sa náš projekt rozšíri, každá rodina, ktorú vezmeme pod naše krídla pomoci, nás posúva vpred. Veci, ktoré majú zmysel sa oplatí robiť. Oplatí sa im venovať čas, financie, pretože prinášajú výsledky. Hrdí sme zvlášť na to, priatelia, že to všetko sme dokázali spolu s vami bez eurofondov, bez akejkoľvek štátnej podpory.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Následne sme navštívili rodinu, v ktorej mama vychovávala sama 5 detí z jedného príjmu. Bývali na obecnom úrade, kde si pre nich starosta obce našiel menšiu miestnosť a tam žili dlhé roky, no pre nich to znamenalo veľmi veľa, lebo mali strechu nad hlavou. Aj v prípade tejto sociálne slabej rodiny pomohlo Slovenské Hnutie Obrody a to tým, že zaradilo rodinu do svojho projektu Staráme sa. Následne sa podarilo pre rodinu vybaviť nové bývanie v podobe sociálneho bytu do ktorého sa mohli nasťahovať a hnutie pomohlo aj so zariadením bytu. Neskôr si mama našla prácu a celej rodine sa začalo dariť.

 

Za SHO hovorí dlhoročná práca

Toto moje svedectvo je o tom, ako Slovenské Hnutie Obrody, vďaka svojmu projektu Staráme sa, pomohlo a pravidelne pomáha viacerým rodinám na Slovensku postaviť sa na nohy. Veľmi sa mi páči projekt Staráme sa a hlavne to, že za Slovenské Hnutie Obrody hovorí jeho dlhoročná práca. Dievčatá a chlapci z SHO pomáhajú už 17 rodinám so 43 deťmi v mestách a okresoch Nitra, Vráble, Strážske, Lučenec, Stropkov, Trnava, Piešťany, Košice, Svidník, Bratislava, Šaľa a Nové Mesto nad Váhom.

-------------------------------------------------------------------------

Prečítajte si tiež: Pre rodinu v Rajci sme zabezpečili nové bývanie

-------------------------------------------------------------------------

Chcem sa poďakovať Slovenskému Hnutiu Obrody za to, že som sa mohol zúčastniť výjazdov do rodín a priložiť tak ruky k dielu. Počas návštev som mal možnosť vidieť spätnú väzbu v podobe vďačnosti za pomoc v núdzi, slzy v očiach a objatie. Týmito pár vetami chcem verejne podporiť Slovenské Hnutie Obrody a poďakovať sa hlavne za to, ako adresne a pravidelne pomáha sociálne slabým slovenským rodinám. Ďakujem.