Branisko: Naše práva si musíme hájiť v prvom rade my sami

Juraj Chromčo
05.02.2018 4 385 Pavol Privalinec

V nedeľu 4. februára sa na Branisku uskutočnilo podujatie venované spomienke na slovenských dobrovoľníkov, ktorí sa 5. februára 1849 so zbraňou v ruke postavili v sedle horského priesmyku príslušníkom revolučnej košútovskej armády. Tento ozbrojený konflikt sa stal súčasťou národnooslobodzovacieho boja Slovákov v rámci tzv. zimnej výpravy v meruôsmych rokoch počas Slovenského povstania v rokoch 1848 - 1849. 

Spomienkovú akciu zorganizovalo Slovenské Hnutie Obrody. Krátkou túrou od Motorestu Branisko na vrchol sedla horského priesmyku (Chvalabohu) sme si pripomenuli príchod slovenských dobrovoľníkov od Prešova na miesto bitky. Následne sme sa presunuli do Spišského Podhradia, kde sme si položením venca k pamätníku, uctili pamiatku padlých Slovákov.

Prítomným sa prihovoril predseda SHO Róbert Švec, ktorý vo svojom prejave poukázal na to, že počas Slovenského povstania v rokoch 1848 – 1849 sa mnoho Slovákov spoliehalo na Viedeň a boli dokonca aj takí, ktorí sa spoliehali na Budapešť. Nakoniec však Slovákov oklamala Viedeň aj Budapešť. Ako uviedol, je nevyhnutné aby sme sa ani dnes nespoliehali na iných, či už na Brusel alebo Moskvu, pretože svoje národné práva si musíme hájiť v prvom rade my sami.

Pred 169 rokmi sa desiatky slovenských dobrovoľníkov pod vedením Ľudovíta Štúra a J. M. Hurbana spolu s vojakmi cisárskej armády postavili so zbraňou v ruke príslušníkom revolučnej košútovskej armády tvorenej v prevažnej miere maďarskými honvédmi, aby im odrezali jedinú prístupovú cestu do Prešova. Neznámy počet našich rodákov v tento deň položil svoj život priamo na bojisku.

Aj táto udalosť je nezmazateľným dôkazom toho, že naša národná a štátna sloboda sa nerodili ľahko a slovenská zem je skropená krvou skutočných slovenských vlastencov. Vlastencov, ktorí v nádeji, že svojimi obeťami môžu vybojovať nášmu národu slobodu, nastavujú tým súčasným (akože vlastencom) zrkadlo hanby. Ich najvyššia obeta nás zaväzuje. Pamätáme a ďakujeme.

 

Fotogaléria

-------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Tričko si môžete objednať na čísle 0908 800 782.

-------------------------------------------------------------------------