Novodobé čudo. Demokracia mimovládna

Ľudovít Števko
11.07.2018 5 274 achív

Slováci ako národ už zažili na vlastnej koži rôzne formy demokracie – demokraciu pravú masarykovskú, funkčnú, ľudovú a po roku 1989 zažívajú aj ďalšie čudo: demokraciu liberálnu a spolu s ňou aj celkom nový, doplnkový tvar – demokraciu mimovládnu, ktorej nositeľom je sieť štátom nekontrolovaných mimovládnych organizácií nazývaných tretí sektor.

V júni maďarský parlament prijal zákon Stop Sorosovi, ktorý zaväzuje mimovládky zverejňovať zahraničných sponzorov spolu so zdrojmi svojich príjmov a registrovať sa v zozname agentov.Lenže demokracia nemôže mať prívlastky, demokracia je alebo nie je, nemôžu si ju privlastňovať politické strany ani organizácie. Ak je to inak, ak sa ktosi pasuje za spoločenského i politického rozhodcu v štáte, pričom ako nikým nevolený samosudca nemusí skladať účty zo svojej činnosti, potom je uzurpátorom demokracie a treba, aby sa mal démos, čiže slobodný ľud alebo obec na pozore a obrnil sa pred ním zákonmi.

-------------------------------------------------------------------------

Róbert Švec: Fico, v období, keď sa mu prepadli volebné preferencie „vyhlásil vojnu“ Sorosovi a mimovládkam, ktorú sú financované zo zahraničia a z verejných financií. A pritom v čase, keď ten istý Fico bol predsedom vlády a strana Smer-SD sama vládla, nemal záujem riešiť tento problém a bol korektný, štandardný a hlavne poslušný panáčik na ich šachovnici. Dokonca aj nejaké to euro zo štátneho, t.j. z peňazí slovenských daňových poplatníkov vyčlenil na ich činnosť. Kocúrkovo pokračuje a z Fica sa stáva bojovník proti Sorosovi. Asi taký istý bojovník, ako v čase, keď bojoval proti kvótam pre ilegálnych imigrantov a pritom jeho europoslanci za stranu Smer-SD v Európskom parlamente hlasovali za kvóty.

-------------------------------------------------------------------------

Štáty okolo nás, nehovoriac o Rusku, Izraeli, Taliansku, či o „vzornej“  demokratickej mocnosti za oceánom, majú legislatívu, ktorou rôznym spôsobom kontrolujú činnosť tretieho sektora. V Spojených štátoch zákon, označovaný ako FARA od mimovládnych organizácií požaduje, aby vyhlásili, že sú závislé od zahraničného financovania a od všetkých kontaktov s úradníkmi, televíziou, novinami a reklamnými agentúrami. V júni maďarský parlament prijal zákon Stop Sorosovi, ktorý zaväzuje mimovládky zverejňovať zahraničných sponzorov spolu so zdrojmi svojich príjmov a registrovať sa v zozname agentov. V Taliansku prijali osobitné nariadenia vzťahujúce sa na činnosť mimovládnych organizácií, ktoré vyvíjajú proimigrantské aktivity, protizákonne vstupujú do teritoriálnych vôd Líbye a spolupracujú s pašerákmi ľudí.

Vládna koalícia na Slovensku avizuje, že do septembra pripraví miernejší zákon o mimovládnych organizáciách, podľa ktorého budú musieť aj naše mimovládky zverejňovať zdroje svojich zahraničných príjmov.

Zuzane Wienk z Aliancie Fair-play sa to nepáči, nevidí sa jej „podsúvanie verejnosti, že financovanie zo zahraničia je škodlivé.“ Iste sa to nebude páčiť ani poslancom NR SR, Dostálovi, Osuskému, Poliačikovi, Klusovi a iným exponentom v mimovládkach pod patronátom Sorosovej Open Society Foundations. Vieme prečo.

-------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Tričko si môžete objednať na čísle 0908 800 782.

-------------------------------------------------------------------------