Kriváň 2018: Pre ľudí s pevnou vôľou niet nemožnosti

Michal Šindolár
26.08.2018 2 788 Michal Šindolár

V sobotu 18. augusta, spolu so stovkami slovenských vlastencov, sme už po 15-krát vystúpili na Kriváň. Každoročný Národný výstup na Kriváň považujeme za jedno z najkrajších podujatí, ktoré je venované odkazu našich predkov. Tradície sú pre nás dôležité a preto vystupujeme na Kriváň každý rok.

Spolu s členmi nášho hnutia, svoj prvý výstup na Kriváň úspešne zvládli aj Marcelko a Jurko z Nového Mesta nad Váhom. Výkon Marcelka a Jurka na sociálnej sieti komentoval Róbert Švec, predseda SHO týmito slovami: „Títo chlapci vo veku 6 a 8 rokov dokázali nielen sebe, ale aj celému Slovensku, že pre ľudí s pevnou vôľou niet nemožnosti. Bolo mi cťou, že som mohol na Kriváni pripnúť Marcelkovi a Jurkovi pamätné odznaky tohtoročného Národného výstupu na Kriváň.“

S myšlienkou organizovať národné výstupy na Kriváň prišiel slovenský spisovateľ a vydavateľ Gašpar Fejérpataky-Belopotocký. Ten spolu so svojimi šiestimi priateľmi vystúpil na vrchol Kriváňa už 24. septembra 1834. Naplno sa tradícia národných výstupov začala rozvíjať od 16. augusta 1841. V tento deň zdolali Kriváň okrem Gašpara Fejérpataky-Belopotockého aj Ľudovít Štúr, Jozef Miloslav Hurban, Michal Miloslav Hodža, Samo Bohdan Hroboň a ďalší významní slovenskí národovci.

-------------------------------------------------------------------------

TRIČKO SLOVENSKÉHO HNUTIA OBRODY

Tričko si môžete objednať na čísle 0908 800 782.

-------------------------------------------------------------------------