Martýrka zo Šurian

Písal sa rok 1938. Boli Vianoce 25. decembra. Nebola to doba pre náš ľud priaznivá, nachádzali sme sa totiž v ťažkých časoch ohrozovaní a drvení maďarskou okupáciou. Nebolo v tých časoch dovolené nášmu ľudu rozprávať a spievať po slovensky.

Dôkazom toho bolo aj to, že na Vianoce 25. decembra 1938 keď nanútili veriacim v kostole spievať maďarskú hymnu, študenti začali spievať slovenskú hymnu Hej, Slováci a postupne sa k nim pridali všetci veriaci. Keď však vyšli z kostola von, už tam čakali maďarskí žandári, ktorí provokovali vychádzajúcich Slovákov. Jeden z Maďarov pošliapal slovenskú zástavu.

Dvaja z prítomných Slovákov sa rozbehli za vinníkom a v tom sa ozval výstrel. Všetko stíchlo a na zem kleslo nevládne telo mladej Slovenky. Bola to Mária Kokošová, mladá slovenská deva, ktorá zaplatila svojím mladým životom len za to, že sa náš ľud dožadoval toho, čo mu odveky patrí – reči a slobody! Nebola to však obeta zbytočná, aj keď smrť mladého 17-ročného dievčaťa veľmi bolela.

Tak ako ona, zaplatilo mnoho slovenských martýrov svojimi životmi, aby sme nakoniec dosiahli to, po čom sme dlho túžili. Slobodu! Ale nikdy nezabudneme na obetu Márie Kokošovej ako aj na ostatných slovenských martýrov, ktorí obetovali svoj život za svoj národ!

Obyvatelia Šurian nezabúdajú na Máriu Kokošovú. Jej pamätník sa nachádza pred miestnym kostolom.

Mária Kokošová. Nikdy nezabudneme!

Autor: Štefan Polačik

 

  •  
  •  
  •  
  •