Odvrátená tvár vraj veľkých protikorupčných študentských pochodov

Korupcia je prastarý neduh ľudstva, vždy bola a bude, treba proti nej bojovať aj keď sa nedá nad ňou zvíťaziť. Latinský výrazcorruptus znamená zlom a v prenesenom význame skazenú, zvrátenú črtu človeka. Ktože by súhlasil so zvrátenosťou?! Korupcia je príťažlivá téma preto sa často využíva v politickom boji. Zvlášť dnes, keď je opozícia neschopná artikulovať iné, krikľavejšie témy systému, v ktorom žijeme, napríklad chudobu a priepastnú sociálnu nerovnosť medzi ľuďmi.

Zdá sa, že v podmienkach slobodného trhu postavenie obyčajného človeka netvoriaceho zisk nikoho netrápi, zato boj proti skutočnej i fiktívnej korupcii je programom opozície na každom zasadnutí parlamentu a dokonca je heslom revolučne naladenej neplnoletej a adolescentnej mládeže.

Čudné súvislosti

Medzi opozičnými zhromaždeniami pred bytovým komplexom Bonaparte a tzv. Veľkým študentským pochodom proti korupcii je zvláštna paralela. Divadlo pred Bonaparte sa skončilo fiaskom, bolo treba vymyslieť inú, masovejšiu, tentoraz „nepolitickú“ akciu proti vláde triumvirátu Smeru-SD, SNS a Most-Híd.

Nositelia zmeny podľa hesiel napísaných už v Kyjeve pred rokom 2014 sa našli aj v Bratislave v apríli a začiatkom júna v roku 2017. Boli to stredoškolskí študenti, „čistí“ ako nepopísaný list papiera, schopní akcie ako zápalka pyrotechnickej zmesi.

O tom kto škrtol zápalku, kto napísal heslá, koho treba dať do basy a koho obesiť sa cudne mlčí. Mládež sa pobavila – detonátor zlyhal, skutok sa nestal. Príčinou zlyhania tohto technicky dobre zvládnutého pochodu bola jeho nedostatočná obsahová príprava.

Ukázalo sa, že vyvolávači s megafónmi ani netušili, prečo má ísť Fico s Kaliňákom do basy, o čom je prípad Bašternák a kauza Gorila. Korunu nevedomosti tomu všetkému nasadil maturant, organizátor protestu Dávid Straka, ktorý v telefonickom rozhovore s redaktorkou Plus jeden deň nechtiac vyslovil vetu: „Ťažko sa mi to argumentuje, keď to nie je z mojej hlavy.“ 

Vysvitlo, že študenti ako on vedia o kauzách iba to, že sú „niečo také nemorálne.“ Na otázku redaktorky: „A odkiaľ viete, že to je nemorálne?, odpovedal úprimne: „Čerpali sme z médií. Kriticky sme nad tým rozmýšľali a prišlo nám to také, že toto je celkom veľká blbosť, čo sa tu deje…“ Napokon priznanie študenta Straku, že informácie čerpá z Denníka N, lebo tam sa im najviac venujú a občas z časopisu .týždeň, hovorí dostatočne zrozumiteľne o inšpirácii protikorupčných študentských pochodov.

Inšpirácia a inštruktáž

Podľa všetkého nešlo iba o inšpiráciu, ale o inštruktáž ako vyplynulo z uniknutého  videozáznamu, v ktorom udeľoval lekcie organizátorom študentského pochodu Martin Mojžiš kmeňový autor Hríbovho týždňa. Za zmienku stojí aj vyjadrenie novinárky Moniky Tódovej, známej z esemeskovej kauzy Lipšicovo stádo, ktorá napísala na stránke svojho materského periodika Denník N: „S organizátormi Veľkého protikorupčného pochodu sme strávili 24 hodín pred pochodom.“

Zaujímavé je, že hlavní organizátori protikorupčnej akcie Dávid Straka a Karolína Farská sú aktívni členovia mimovládnej organizácie Slovenská debatná asociácia (SDA), ktorá nadviazala na tzv. debatný program Nadácie otvorenej spoločnosti, fungujúcej z finančných zdrojov miliardára Sorosa.

Organizácia SDA združuje na Slovensku desiatky klubov na stredných a vysokých školách a jej riaditeľom bol v minulosti terajší poslanec SAS Martin Poliačik.

Ku cti tejto debatnej spoločnosti kritického myslenia však nemožno pripísať početné rozhovory  študenta Straku a jeho vystúpenia v médiách, ktoré vyzneli rozpačito až trápne. Ak sa organizátor Veľkého protikorupčného pochodu vyznáva v jednom rozhovore zo svojej náklonnosti k obskúrnemu a vulgárnemu internetovému portálu „Zomri,“ svedčí to o nízkom vkuse a nedostatku kritického úsudku tohto mladého muža, hodlajúceho študovať na elitných univerzitách typu Cambridge či Oxford.

Autor: Ľudovít Števko

 

  •  
  •  
  •  
  •