Otázniky nad smerovaním Smeru-SD. Ako ďalej, najsilnejšia ľavicová strana?

Robert Fico je bezpochyby ostrieľaným politickým matadorom, ktorý ani po odchode z premiérskej funkcie (zastával ju trikrát) z politiky neodišiel a je nutné s ním naďalej počítať. V nasledujúcom texte sa zamyslíme nad tým, ako vyzerala Ficova politická stratégia doposiaľ – a hlavne, čo od neho a jeho strany Smer-SD môžeme očakávať v budúcnosti.

Je jasné, že strana Smer-SD v minulosti rátala pre pozíciu „nástupcu“ skôr s Robertom Kaliňákom, ktorý sa však následkom diania po vražde novinára Jána Kuciaka stal nepoužiteľným.

Na úvod poznamenajme, že je zrejmé, že súčasťou politickej stratégie Smeru-SD a Roberta Fica je určitá dvojtvárnosť, v zmysle „doma radikálni, v Bruseli probruselskí“. To môžeme vidieť aj na dvoch odlišných politických osobnostiach s väzbami na Smer-SD, Monike Flašíkovej-Beňovej a Ľubošovi Blahovi. Kým Flašíková-Beňová ako europosplankyňa zjavne pre Smer-SD dlho plnila úlohu akejsi liberálne orientovanej „výkladnej skrine“ pre zahraničie, poslanec NR SR za Smer-SD Ľuboš Blaha zase na domácej politickej scéne predstavuje radikálnu, protikapitalistickú a protiamerickú rétoriku, ktorý má medzi jeho podporovateľmi aj odporcami značný ohlas. Nechcem priamo hovoriť, že je to výsledkom akejsi explicitnej „dohody“ Fica s Blahom, ale faktom je, že Fico ako predseda Smeru-SD Blahovi tieto „výstrelky“ toleruje, i keď je jasné, že sa odkláňajú od dlhodobej línie presadzovanej šéfom diplomacie, nominantom Smeru-SD Miroslavom Lajčákom, a dá sa predpokladať, že šéf Smeru-SD s nimi zrejme kalkuluje pre svoju ďalšiu politickú stratégiu.

Úloha Pellegriniho

Keď hovoríme o strane Smer-SD v súčasnosti, aj o jej viacerých tvárach, nemôžeme obísť ani osobnosť premiéra Petra Pellegriniho, ktorá je už na prvý pohľad odlišná od osobnosti Roberta Fica. Je jasné, že strana Smer-SD v minulosti rátala pre pozíciu „nástupcu“ skôr s Robertom Kaliňákom, ktorý sa však následkom diania po vražde novinára Jána Kuciaka stal nepoužiteľným. Ako však ukázalo doterajšie pôsobenie Pellegriniho v pozícii premiéra SR, dá sa konštatovať, že Ficovi a Smeru-SD súčasný premiér poslúžil dobre. Minimálne v tom, že do vrcholovej politiky SR priniesol menej konfrontačný prístup než jeho predchodca a stranícky šéf, čo vidno napríklad v jeho vzťahoch s novinármi.

Nižšia miera konfrontácie však zákonite môže vzbudzovať aj otázky. Bude Pellegrini držať líniu pokiaľ ide o migračnú politiku? Dá sa na neho spoľahnúť, pokiaľ ide o gender ideológiu a Istanbulský dohovor?

Ako vidíme, Fico sa po odchode z postu predsedu vlády nijako nestiahol do ústrania a stále prichádza s vyjadreniami, vyznievajúcimi odlišne, viac čiateľne, než sú tie premiérove.

Stop Sorosovi na Slovensku?

S Robertom Ficom možno v zahraničí porovnávať trebárs Viktora Orbána z Maďarska. Pokiaľ ide o typ osobnosti, viac-menej by to sedelo. Avšak Orbán, ako dobre vieme, z postu premiéra nemusel odísť, keďže voliči mu v posledných voľbách schválili ďalší silný mandát. Orbánov recept na úspech tkvie však aj v tom, že sa už dávno jasne vyhranil voči prozápadným mimovládkam a aj osobne voči ich ideovému guru Georgeovi Sorosovi. Robert Fico začína o lepšej kontrole mimovládok hovoriť až teraz, po tom, ako tieto prispeli k jeho zvrhnutiu z čela slovenskej vlády. Aj to veľa vypovedá o úskaliach politiky dvojtvárnosti.

Akú ďalšiu rétoriku a politiku môžeme očakávať od Smeru-SD? Bude sa uberať radikálnejším, či viac euroatlantickým smerom?  Musíme si uvedomiť, že akýkoľvek radikalizmus Smeru-SD sa nachádza v mantineloch daných napríklad aj koalíciou s prozápadnou stranou Most-Híd.

Radikálnejšie vyhlásenia či opatrenia môžeme od aktuálne najsilnejšej ľavicovej strany očakávať až v období tesne predchádzajúcemu parlamentným voľbám v roku 2020. Vtedy bude pred lídrami Smeru-SD stáť úloha vyhraniť sa nielen voči koaličným partnerom z SNS a Mosta-Híd, či voči prozápadnej opozícii, ale aj vziať aspoň čiastočne vietor z plachiet trebárs ĽSNS.

Popri všetkom, čo sme zmienili, môže dôjsť aj k ďalšiemu problému, ktorý sme zatiaľ nespomenuli, a to je možnosť konfliktu medzi Ficom a Pellegrinim. Avšak keď sa títo, spolu s politikmi SNS a Mosta-Híd, pozrú na rozdrobenú a štátnicky aj politicky impotentnú opozíciu, zrejme im rýchlo napadne (či už napadlo), že v jednote, ale aj v politickej skúsenosti (aj tu opozícia značne zaostáva) je sila. A dá sa očakávať, že sa toho budú držať.

Autor: Matúš Novoveský

  •  
  •  
  •  
  •