Rok 2017. Snahy o rozklad právneho štátu

V roku 2017, teda v čase, keď sa mala spoločnosť pripravovať na oslavy 25. výročia vzniku štátu, sa na politickej scéne udiali veci, ktoré by sme mohli nazvať bojom proti vlastnej štátnosti. Hoci dlhodobo pozorujeme kriminalizáciu aktérov obnovenia slovenskej štátnosti, v nehanebnom svetle sa odporcovia slovenskej štátnosti ukázali práve v uplynulom roku. Väčšina poslancov NR SR ohrozili právnu podstatu Slovenskej republiky.

Slovenská republika pred 25 rokmi vznikla ako demokratický štát s trojdelením moci na moc výkonnú, zákonodarnú a súdnu. Po 5. apríli minulého roku už to nie je pravda. Parlament si zo súdnej moci urobil slúžku.

V stredu 5. apríla minulého roku poslanci odhlasovali zmenu Ústavy SR, ktorou zrušili  Mečiarove amnestie. Pravda, najskôr sa mal k návrhu vyjadriť Ústavný súd SR, ktorý dostal 60 dní na rozhodnutie. Avšak aj keby rozhodol, že návrh zmeny ústavy nie je v súlade s ústavou, platilo by rozhodnutie poslancov! Plénum Ústavného súdu SR na neverejnom rokovaní rozhodlo, že NR SR prijatím ústavného zákona o zrušení Mečiarových amnestií neporušila Ústavu SR. Ústavný súd rozhodoval v nekompletnom zložení a nie všetci členovia ústavného súdu mali rovnaké stanoviská k výroku.

Chcú zrušiť štát?

Devätnásť rokov udržiavalo pri živote kauzu Mečiarových amnestií KDH. V roku 1999  k tejto téme právnik Robert Fico povedal: „Intenzita, s akou niektorí predstavitelia KDH presadzujú myšlienku účelového protiústavného zákona, ktorého prípadná aplikácia by iba vyvolala zvýšenie napätia a spory na medzinárodnej úrovni, je na rozdiel od morálneho suterénu amnestie Vladimíra Mečiara suterénom právnym.“ Po osemnástich rokoch sám hlasoval za tento právny suterén.

Sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin o premiérovi Ficovi povedal, že ešte v marci minulého roku prízvukoval, že tí, ktorí navrhujú zrušenie amnestií, navrhujú zrušenie štátu a rozkladajú štát. A v apríli už sám takýto návrh predložil. Harabin úsilie predkladateľov a podporovateľov návrhu na zrušenie Mečiarových amnestií komentoval slovami: „Sú to všetko ľudia, ktorí chcú zrušiť štát.“ A položil rečnícku otázku, či národ, ktorý zruší svoj právny systém, devastuje ho a destabilizuje a robí ho nepredvídateľným si zaslúži štát? Podobne ako Harabin aj ústavný právnik Ján Cuper sa vyjadril, že v štyritisícročnej histórii ľudstva nejestvuje záznam o tom, žeby nejaký štát či kráľovstvo pristúpili k zrušeniu amnestií.

Právna nevedomosť neospravedlňuje

O (ne)kvalite súčasného zákonodarného zboru svedčí nielen správanie sa Igora Matoviča, ktorý svojimi vystúpeniami azda predčil aj výjavy z krčiem štvrtej cenovej skupiny, ale aj iných poslancov. Poslanec za stranu Sme rodina Boris Kollár  pri návrhoch na zrušenie Mečiarových amnestií dospel k jednoznačnému stanovisku: „Keď deväťdesiat ľudí utvorí ústavný zákon, nikto o tom nemá diskutovať.“ Podobne sa vyjadril predseda strany SaS Richard Sulík: „Ak poslanci dopíšu do ústavy, že Mečiarove amnestie neplatia, tak neplatia a vec je vybavená.“ Taká zarážajúca neschopnosť vnímať mantinely ústavnosti u politikov je priam šokujúca. V minulosti s podobným spôsobom uvažovania sa verejnosť mohla stretnúť u kandidáta na post europoslanca Petra Šťastného, ktorý nechápal podriadenosť vlády parlamentu.

Sudca Peter Šamko zverejnil štúdiu, v ktorej sa venuje aj otázke, či parlament naozaj môže všetko. V takom prípade by sa podľa neho ad hoc ústavným zákonom v budúcnosti  mohol zrušiť aj samotný ústavný zákon o zrušení rozhodnutia o amnestiách. A nielen to. Takto by sa dalo zrušiť aj rozhodnutie prezidenta o vymenovaní sudcu či člena vlády.

Zrušenie amnestií vytvorilo precedens najvyššej právnej sily, ktorý znamená, že z politických dôvodov je možné meniť ústavný systém štátu. Lebo podľa Šamka, ak je to možné raz, je to možné vždy.

Rozklad právneho štátu

Slovenská republika pred 25 rokmi vznikla ako demokratický štát s trojdelením moci na moc výkonnú, zákonodarnú a súdnu. Po 5. apríli minulého roku už to nie je pravda. Parlament si zo súdnej moci urobil slúžku. Vladimír Mečiar už bol vypovedať na polícii a zrejme budú vypočúvaní aj všetci členovia vtedajšej Mečiarovej vlády. Ide o logický dôsledok rozhodnutia parlamentu. Ale Harabin hovorí niečo iné. Podľa neho predseda vlády Robert Fico, ktorý návrh na zrušenie Mečiarových amnestií pripravil, vláda, ktorá s ním súhlasila, všetci poslanci, ktorí za návrh hlasovali, prezident a všetci sudcovia Ústavného súdu SR, ktorí za návrh hlasovali budú v budúcnosti trestne stíhaní za zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Pritom zdôrazňuje: „Pokiaľ nezastrašia policajtov, vyšetrovateľov, prokurátorov, sudcov. Pretože táto novela Ústavy SR je v rozpore s prvou časťou Ústavy SR, ktorá hovorí o zákaze retroaktivity.“

O mimoriadnom morálnom marazme súčasnej politiky a najmä jej nositeľov svedčí aj ďalší poslanec NR SR Ľubomír Galko (SaS). Ako minister obrany dal odpočúvať svojich zamestnancov, ale aj novinárov. V súčasnosti vyzýva prezidenta Andreja Kisku, aby kandidoval v budúcich prezidentských voľbách a umožnil opozícii venovať sa úlohe, ktorá ju čaká. A tou je podľa neho „vytrhnutie Slovenska z pazúrov predstaviteľov mafiánskeho štátu, ktorí ho momentálne ovládajú, a to najneskôr v roku 2020 po parlamentných voľbách.“ V otvorenom liste Galko píše Kiskovi, že ho pokladá za najlepšieho prezidenta v histórii samostatnej Slovenskej republiky. Útočí na vládu podobne, ako kedysi opozícia na Mečiara a jeho HZDS – preventívne. Vraj má strach z toho, ako rastie dôvera ľudí na Slovensku voči  prezidentovi, opozícii, ale aj k niektorým mienkotvorným čestným novinárom.

Štát sa dostal do ohrozenia práve pomocou opozície. Že pri príležitostí 25. výročia jeho vzniku sa nekonajú nijaké oslavy, že sa zakladatelia štátu kriminalizujú je smutnou vizitkou dnešnej politickej scény. Dostala sa na samé dno politickej kultúry.

Autorka: Eva Zelenayová