Spor o Jeruzalem. Geopolitické diletantstvo Donalda Trumpa?

O americkom prezidentovi Donaldovi Trumpovi bolo už od začiatku známe, že je to silný podporovateľ Izraela. Naposledy sa však Trump odhodlal ku gestu, ktoré si nedovolil urobiť žiadny jeho predchodca – rozhodol sa uznať Jeruzalem za hlavné mesto židovského štátu a presunúť sem americkú ambasádu.

Trumpovo rozhodnutie znamená zásadný odklon od doterajšej americkej zahraničnej politiky. Tá otáľala prijať v tejto otázke zásadné stanovisko s vysvetlením, že citlivý status Jeruzalema je jedným z kritických bodov akejkoľvek dohody medzi Izraelom a Palestínčanmi.

Problém s Jeruzalemom spočíva v tom, že jeho východná časť je Židmi okupovaná  od šesťdňovej vojny v roku 1967 a Palestínčania s ňou rátajú ako s budúcim hlavným mestom svojho štátu, až bude vyhlásený a medzinárodne uznaný.

Trumpov krok teda spustil veľkú vlnu nevôle v arabských a moslimských krajinách. Vodca palestínskej organizácie Hamas Ismail Haníja vyzval na novú intifádu proti Izraelu a Palestínčania sa prakticky hneď nato začali búriť, tak v Jeruzaleme, ako aj v Pásme Gazy a Predjordánsku, čo sa nezaobišlo bez zranení i obetí na životoch.

Geopolitické diletantstvo

Každý pozorovateľ by si mal v prvom rade položiť otázku, o čo Trumpovi týmto krokom ide? Aj predošlí prezidenti USA boli spojencami a veľkými prívržencami Izraela – ale v otázke Jeruzalema každý z nich zostal zdržanlivý. Pokiaľ takto Trump chce vyjadriť väčšiu solidaritu a podporu Izraelu, bolo nutné práve toto rozhodnutie? A ďalej, je toto rozhodnutie z Trumpovej hlavy alebo mu ho niekto „našepkal“?
Vyzerá to tak, že ide o prejav politického diletantstva človeka, ktorý sa v priebehu svojho života venoval v prvom rade obchodu a geopolitické myslenie je mu stále relatívne vzdialené. Lenže pre taký prípad má predsa prezident poradcov, ktorí ho vystríhajú pred možnými rizikami jeho krokov. Je tu však aj možnosť, že komusi v pozadí vyhovuje, aby Trump robil chyby. Predsa len – americký establišment upieral vo voľbách svoj zrak veľmi jednostranne smerom k Hillary Clintonovej a konečné zvolenie Trumpa mu vôbec neprišlo vhod. Vyvstáva tiež otázka, do akej miery to Washington myslí vážne s riešením izraelsko-palestínskeho sporu modelom dvoch štátov. Ak Palestínčanom podľa USA nepatrí východný Jeruzalem, kde by teda bolo hlavné mesto ich štátu? Ráta sa vôbec v Bielom dome s touto možnosťou?

Okamura. Priateľ Židov?

Zaujímavosťou je, že česká strana Sloboda a priama demokracia (SPD), ktorá je vnímaná ako populistická a antisystémová, nedávno schválila vyhlásenie, z ktorého jedna veta sa týka aj diania okolo Jeruzalema: „SPD považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město státu Izrael. Vyzýváme vládu České republiky k přesunu úřadu velvyslanectví do Jeruzaléma.“ Vysvetlenie tkvie istotne nielen vo protiislamskom zameraní strany, ale aj vo fakte, že český národ má so Židmi historicky relatívne pozitívne skúsenosti (čo sa tak celkom nedá povedať o vzťahu Slovákov a Židov). No je predsa len trochu otázne, do akej miery sa s touto časťou vyhlásenia stotožnia voliči SPD. Avšak pre stranu to zatiaľ nepredstavuje problém, voľby boli iba nedávno.

Autor: Ladislav Kováčik