Tolerovanie zloby. Ako kosovskí Albánci a Západ medzinárodné právo porušili

Tridsať dní pred oslavami desiateho výročia odtrhnutia Kosova od Srbska zavraždil neznámy útočník významného politika a predstaviteľa srbskej menšiny Olivera Ivanoviča.

Spravodajca Európskeho parlamentu pre Kosovo Igor Šoltes zareagoval pohotovo: „Myslím si, že je kľúčové, aby všetci na oboch stranách reagovali triezvo a rozumne a snažili sa znížiť dialógom akékoľvek napätie…“ Spravodajca miesto toho, aby požadoval dôsledné vyšetrenie teroristického činu kosovskými orgánmi a odsúdil násilie, ktoré desať rokov páchajú kosovskí Albánci na srbskej menšine, adresuje svoje slová rovnako obom stranám nepretržitého konfliktu. Tento pokrytecký postoj iba charakterizuje pštrosiu politiku Európskej únie voči Srbom.

Správny postoj našej diplomacie

Konštituovanie štátneho útvaru na pôde srbského Kosova a Metohije 17. februára 2008 bolo v rozpore s medzinárodným právom. Podľa rezolúcie Rady bezpečnosti OSN číslo 1244 z roku 1999 patrí autonómne územie Kosova do Zväzovej republiky Juhoslávie a Kosovo je teda súčasťou Srbska. Srbi túto časť bývalej Juhoslávie vždy považovali a doteraz považujú za svoje posvätné historické územie vykúpené krvou v bojoch proti osmanským Turkom. Ku cti nášho postoja, rešpektujúceho medzinárodné právo patrí vyhlásenie Národnej rady SR z marca 2007o budúcom štatúte srbskej provincie. Za rozhodnutie vlády neuznať Kosovo za samostatný štátny subjekt vtedy hlasovalo 123 poslancov. Správny krok slovenskej diplomacie v tejto otázke nespochybnil doteraz nikto z našich politických predstaviteľov okrem súčasnej hlavy štátu Andreja Kisku, ktorý svoj názor, že Slovensko by malo uznať Kosovo, lebo ho uznala prevažná väčšina štátov EÚ, hlásal už v diskusiách počas prezidentskej kampane. Pravda, vtedy sme ešte nevedeli, že aj po zvolení tohto pána do najvyššieho úradu bude jeho politika nekonzistentná s politikou vlády a národnoštátnym záujmom Slovenskej republiky.

Humanitárne bombardovanie

Jednostranným vyhlásením “nezávislosti” Kosova sa zavŕšila politika sily, ktorú presadzovali Spojené štáty americké pod egidou NATO v roku 1999 tým, že 78 dní bombardovali bývalú Juhosláviu. Špinavé prsty v tomto bombardovaní mala nielen prvá dáma štátneho departmentu USA Madeleine Albrightová, ale aj vláda Mikuláša Dzurindu, ktorá na svojom utajenom zasadnutí povolila prelet bojových lietadiel ponad naše územie, aby sa vzápätí mohla začať “humanitárna operácia“ Allied Force – známy eufemizmus agresie bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN.

Investigatívny novinár Robert Baer, pôsobiaci tri roky ako agent CIA v Juhoslávii, poskytol pre portál Web-Tribune rozhovor, v ktorom objasnil pozadie vojnového konfliktu na Balkáne.

V interview okrem iného povedal: „Ľudia, ktorí podnecovali vojnu v Juhoslávii, neskôr nadiktovali podmienky mieru. Sú to tí istí ľudia zo Spojených štátov, ktorým dnes na Balkáne patria spoločnosti s právami na užívanie rôznych nerastných a iných surovín.“

Baer nehovoril do vetra. Bombardovanie Juhoslávie v roku 1999 nadobudlo čoskoro hmatateľné kauzálne súvislosti. Bývalá americká ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová, bývalý veliteľ NATO Wesley Clark aj ďalší obchodníci so smrťou skúpili v Kosove kľúčové podniky i celé ekonomické odvetvia. Najväčším ziskom Pentagónu je však americká vojenská základňa v Kosove – druhá najväčšia na cudzom území.

Teroristi a obchodníci s orgánmi

V roku 1996, v čase, keď Madeleine Albrightová ešte pôsobila na poste veľvyslankyne USA pri OSN, jej v televíznom interview moderátorka pripomenula, že vo vojne v Iraku, ktorú viedol Washington, zomrelo pol milióna detí, čo je viac ako v Hirošime. „Stálo to za to?” – opýtala sa moderátorka. „Bola to ťažká voľba, ale stálo to za to,” odpovedala táto vplyvná korpulentná dáma. Pred haagsky tribunál sa skutoční strojcovia balkánskej tragédie isto nedostanú. Bývalý šéf teroristickej organizácie UCK Hashim Thaçi, súčasný prezident Kosova čelí obvineniam zo zločinov proti ľudskosti so stoickým pokojom nepostihnuteľného človeka. V roku 2011 dal spravodajca Rady Európy Dick Marty Thaçiho do spojitosti s obchodom s ľudskými orgánmi zavraždených Srbov. Vo svojej autobiografii ho z tých istých zločinov obvinila aj niekdajšia hlavná žalobkyňa tribunálu pre bývalú Juhosláviu Carla del Ponteová.

Európska únia „hrdinov Kosova“ nesúdi, ale toleruje podobne ako hlava nášho štátu. Lebo Andrej Kiska je tolerantný prezident, navštevuje a obdivuje ľudí, „ktorí zmenili svet.“ Podľa neho medzi takých ľudí patrí aj Madeleine Albrightová. Lenže tolerancia zla je horšia ako samotné zlo.

Autor: Ľudovít Števko

  •  
  •  
  • 1
  •