V Taliansku optimalizovali počet poslancov parlamentu. K optimalizácii pristúpime aj na Slovensku

V Taliansku schválili zníženie počtu poslancov. Počet členov dolnej komory klesne zo 640 na 400, v senáte bude po novom 200 členov namiesto 315.

Pred voľbami v roku 1998 opozícia na čele s Mikulášom Dzurindom kritizovala to, že vláda Vladimíra Mečiara vytvorila zo Slovenska jeden volebný obvod a vtedajšia opozícia sa zastrájala, že návrat k viacerým volebným obvodom na Slovensku bude jedna z jej priorít, ak v roku 1998 prevezme moc v našom štáte. Dodnes sa tak nestalo a Slovensko je stále jedným volebným obvodom.

Do budúcnosti je dôležité, postupnými krokmi priblížiť vysokú politiku občanom, vrátiť slobodu rozhodovania v procese volieb do ich rúk, napríklad aj tak, že Slovenská republika nebude jedným volebným obvodom, ale na Slovensku bude 79 obvodov, presne toľko, koľko máme okresov. Tým pádom sa zníži počet poslancov v NR SR zo súčasných 150 na 79 a v parlamente by bol za každý okres jeden poslanec. Týmto krokom by Slováci mali jasný prehľad o tom, ktorý okres, aký poslanec zastupuje a v prípade potreby a záujmu by mohol Slovák, napríklad z okresu Komárno, kontaktovať priamo poslanca v NR SR za okres Komárno a dožadovať sa nápravu vecí.

Je to jedna z možností, ako pristúpiť k optimalizácii slovenského volebného systému, ale pravdaže nie jediná.

Slovenské Hnutie Obrody je pripravené diskutovať aj na túto tému, pretože si uvedomujeme, že výkon vysokej politiky, ktorá ovplyvňuje náš štát, treba viac priblížiť k ľuďom, aby sa na nej prostredníctvom svojich zástupcov mohli priamo a aktívne podieľať a tým sa zvýši aj ich záujem o veci verejné a účasť vo voľbách. A usporené financie investujeme najmä do zdravotníctva a sociálnej oblasti.

Autor: Róbert Švec

————————–

Prečítajte si tiež: Volebný program SHO: Slováci musia v prvom rade pracovať na seba a pre seba

————————–

Do budúcnosti je dôležité, postupnými krokmi priblížiť vysokú politiku občanom, vrátiť slobodu rozhodovania v procese volieb do ich rúk, napríklad aj tak, že Slovenská republika nebude jedným volebným obvodom, ale na Slovensku bude 79 obvodov, presne toľko, koľko máme okresov. Zdroj fotky: Internet

————————–

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa.

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————-

  •  
  •  
  •  
  •