Žijeme v mentálnej porobe

Básnik Johann Wolfgang Goethe je autorom mnohých zaujímavých sentencií, dnes by sme povedali bonmotov, o láske, ženách i mužoch, o živote aj politike. Z celého radu zachovaných citátov patrí k najpravdivejším tento: „Niet väčšieho otroka ako ten, ktorý si vo svojom zotročení myslí, že je slobodný.“ Básnici hovoria spravidla pravdu.

V goetheovskom chápaní nejde o fyzické otroctvo, ale o otroctvo ducha, o mentálnu porobu, ktorá robí z ľudí nevedomé poddajné stádo. Poddajnosť podobne ako pasivita je pohodlná forma prežívania. Stačí mať na stole čerstvý chlieb, zábavu z televíznych kanálov a upokojujúci pocit, že sme na tom lepšie ako susedia.

Čo sa deje vo svete, v Európe či na Slovensku je pre nás vzdialená hudba – my máme svoj piesoček, svoju záhradku, svoj domček, svoj bytík, do ktorého môžeme zaliezť ako do ulity.

Prežívame rannú fázu goetheovského otroctva. Sme v zajatí nepravých hodnôt, ktoré nám servírujú médiá, Brusel a globálni hráči zo zámoria. Sme mentálne podmanení, lebo nevieme, že  tancujeme ako nám pískajú podľa cudzích nôt. Sme otrokmi jedine správneho životného štýlu, správnych názorov, ktoré nám podsúvajú z éteru ako esenciu jedine správnych západných hodnôt. Posledné roky nášho prežívania v západnom spoločenstve s názvom Európska únia však ukazujú, že sme iba druhotriedni účastníci obchodných transakcií, v ktorých sa rozdeľujú prebendy. Eurofondy sú iba slabá náplasť na to, že nerozhodujeme o ničom, že nás, prišelcov z Východu môžu trestať za neochotu prijímať migrantov, za neochotu prijímať gender ideológiu, súdiť za neplnenie rôznych dohôd, s ktorými sme nesúhlasili.

Sme slobodní stále v rámci marxisticko-leninskej definície, že sloboda je poznaná nevyhnutnosť. Od roku 1989 sme smerom k vysnívanej slobode slova dosť pokročili, veď si môžeme otvárať ústa, pravdaže, pokiaľ nie sme označkovaní ako konšpirátori, extrémisti, či, nedajbože, kontroverzní historici, ale vo fyzickej slobode sme sa okrem výnimiek slobody pre horných desaťtisíc, ďaleko nedostali. Tu si môžeme užívať slobodu len do výšky minimálnej mzdy, neporovnateľnej so mzdou našich zamestnávateľov – našich veľkých európskych a amerických tútorov.

Máme slobodu myslenia, lebo zatiaľ nevymysleli čipy na kontrolu pamäte a neurónových ciest v našich mozgoch. Ale zvykli by sme si aj na takúto kontrolu myšlienok. Veď nám nepripadá zvláštne, že dokážeme žiť pod ustavičnou kontrolou kamier, kontrolou sociálnych sietí, pod dojmom odpočúvaných telefónov, teroristických útokov a pod dojmom strašného vojnového násilia v rôznych kútoch nášho chaotického sveta. Hlavné je, že sa vieme zabávať na slabomyseľných seriáloch, na Farmách, na ružových príbehoch telenoviel, že máme slastné, každodenné potešenie z kulinárskeho umenia televíznych celebrít. A máme šťastie, že nemusíme veľa premýšľať, že presne vieme, lebo nám to nalinkovali, kto nás ohrozuje, kto je náš nepriateľ a komu treba veriť.

Istý americký senátor, ktorý strávil niekoľko rokov vo vietnamských kobkách ako zajatý agresor, povedal nahlas a jeho výroky prebrali všetky naše médiá, že najväčším nepriateľom, väčším ako terorizmus islamského kalifátu je Rusko a najväčší vrah je Putin. Tak už vieme, kam majú smerovať „obranné zbrane NATO.“ Ten senátor a vplyvný jastrab sa volá John McCain a je známy tým, že má v osobnom albume niekoľko fotografií z rokovania s predstaviteľmi odrezávačov kresťanských hláv.

Fotografie pána senátora s vodcami teroristov obleteli internet, v našich médiách sa neobjavili. Mlčanie je niekedy väčší hriech ako očividné klamstvo a my vieme mlčať.

Žijeme vlastne v pohodlí mentálnej neslobody. Mnohých z nás naučili nekriticky sa klaňať všetkému čo prichádza odinakiaľ, mnohí z nás sa vypracovali na užitočných hlupákov, ktorí pragmaticky i za groš, dokážu bez škrupúľ zradiť vlastný národ. V mene západných hodnôt (často pochybných) je všetko dovolené. Budeme sa klaňať zlatému teľaťu Západu, kým nepríde Boží hnev, ako pod horou Sinaj. A ten určite príde.

Autor: Ľudovít Števko

  •  
  •  
  •  
  •