Malá vojna: Uctili sme si obete maďarského bombardovania Spišskej Novej Vsi

V piatok 22. marca si zástupcovia Slovenského Hnutia Obrody, pod vedením Róberta Šveca, spolu s členmi Matice slovenskej pod vedením predsedu Mariána Gešpera, primátorom mesta Spišská Nová Ves a zástupcami rôznych spoločenských organizácií, uctili pamiatku obetí bombardovania Spišskej Novej Vsi.

Dňa 24. marca 1939 bombardovalo maďarské letectvo Spišskú Novú Ves. Bombardovanie bolo súčasťou Malej vojny, počas ktorej nás Maďari, pár dní po vyhlásení Slovenského štátu napadli, s cieľom, pripojiť k Maďarsku čo najviac slovenského územia. Mesto bombardovalo 10 maďarských lietadiel Junkers 86, ktoré na letisko a mesto zhodili vyše 500 kusov 10 až 50-kilových bômb. Bomby a ostreľovanie poškodili a zničili 7 lietadiel. Bolestivejšie však boli ľudské obete v meste, kde zahynulo 13 osôb (5 vojenských, 8 civilných).

———————–

Prečítajte si tiež: Malá vojna: Slováci sa pri ochrane svojich hraníc musia vždy spoliehať hlavne na vlastné sily

———————–

Bombardovanie Spišskej Novej Vsi bolo rozbuškou, ktorá zmobilizovala Slovensko. Vo vedomí ľudí sa konflikt transformoval na skutočnú vlasteneckú vojnu. Na východ sa hrnuli tisíce dobrovoľníkov zo všetkých kútov našej vlasti a všetkých vekových kategórií.

Malá vojna ukázala, že Slováci sa pri ochrane svojich hraníc nemôžu spoliehať na deklarácie zo strany južného suseda, ba ani na pomoc aktuálnej veľmoci. V konečnom dôsledku tak vojna upevnila národnoštátne povedomie, ukázala, že jedinou cestou je spoliehať sa na vlastné sily a vlastnú súdržnosť. Konštatuje historik Martin Lacko.

A publicista Ľudovít Števko dodáva: Malá vojna sa začala 23. marca 1939. Väčšina renomovaných slovenských historikov považuje vpád maďarskej armády na naše územie za vyústenie revizionistickej koncepcie obnovy pôvodných hraníc Uhorska všetkými maďarskými vládami medzi dvoma vojnami. Po vzniku samostatného Slovenska 14. marca 1939 Maďarsko uznalo Slovenský štát už večer v ten istý deň. Ale už 23. marca 1939 vtrhli nadránom bez vyhlásenia vojny na naše územie jednotky maďarských honvédov tromi prúdmi z okupovaného územia Podkarpatskej Rusi. Vyvrcholením agresie bolo bombardovanie Spišskej Novej Vsi 24. marca. Zákerný pozemný i letecký útok vyvolal veľkú vlnu odporu a odhodlanie Slovákov brániť vlasť a vyhnať agresora.

————————–——

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa.

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–——

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds