Sčítanie obyvateľov 2021 je za nami. Pred pár dňami sme sa dozvedeli, ako na tom slovenská spoločnosť je.
Jednou z otázok v tejto celoštátnej „ankete“ bola i otázka vierovyznania. Percentuálny pomer zvolených odpovedí, ktoré Slováci zaklikli, niekoho nepríjemne prekvapil, až zaskočil, iní očakávali ešte horšie čísla, ako napríklad ja.
Nejdem vás zaplavovať číslami, porovnávaním stavu spred desiatich rokov a dnes. To si môžete porovnať sami. Na polemiku v tomto príspevku nám stačí jeden zásadný fakt. SLOVÁCI VERIA MENEJ, inak povedané, medzi Slovákmi sa rozmáha ateizmus.
To, že takmer každý štvrtý Slovák uviedol, že je bez náboženského vyznania nie je v dnešnej konzumnej spoločnosti ničím prekvapujúcim. Veď, stačí sa pozrieť navôkol, na ľudí. Mnohí z nášho okolia žijú ani nie tak v prepychu, ako v obžerstve, ovláda ich túžba po materiálnych statkoch, ktoré ich uspokojujú natoľko, že zabúdajú na svoje vnútro, resp., neprikladajú mu dostatočnú dôležitosť. Takéto správanie sa pozorujem hlavne u mladých, mojich rovesníkov, zatiaľ čo staršie generácie zalamujú rukami každý deň, ako napríklad moja starká, ktorá je silná veriaca. Ide teda aj o výmenu generácií. Z veriacich-starších nahrádzajú hlavne neveriaci-mladí.
Podľa mňa, je to spôsobené aj tým, že mnohé rodiny tejto otázke nechávajú „voľný spád“, poprípade, rodinou lomcujú iné, často existenčné problémy, alebo je rodina úplne rozvrátená, rozdelená, rozhádaná… a v takej rodine veriť v niečo/ niekoho je veľmi ťažké.
Vyššiu mieru ateizmu, podľa môjho skromného názoru, spôsobuje aj silný trend individualizmu. Najvypuklejšie je to v oblastí médií, ktoré tento neduh šíria azda najmasívnejšie a najúspešnejšie. Tie, aby prilákali diváka, obsadzujú voľné miesta vo svojich programoch a reláciách nielen osobitými-zaujímavými ľuďmi, ale hlavne kontroverznými. Nečudujme sa, keď potom naivní diváci často experimentujú a medzi sebou súperia, kto sa najviac vyrovná novej „celebritke“ zo zinscenovaných pochybných „reality šou“. Nečudujme sa teda, že mládež a spoločnosť si dá skôr prevŕtať koleno, akoby sa mala pred spaním pomodliť.
Od mediálnej politiky nie je ďaleko k politike ako takej. O jej dopadoch na spoločnosť nemusíme polemizovať, ale keď politiku, či už radikálnu-klerikálnu alebo liberálnu, robia cirkvi cez svojich čelných predstaviteľov (česť výnimkám), tak sa nie je čomu čudovať, že sa k nim ľudia neprihlásia, a to aj napriek tomu, že veriaci sú. Zo všetkých prípadov miešania sa cirkvi do politiky spomeniem aspoň vítanie (slovenskou spoločnosťou neželaných) migrantov či agitáciu v kampani-hoaxe roka: „Vakcína je sloboda“. Či už pseudohumanizmus alebo získavanie politických bodov aktérov propagujúcich tieto liberálne agendy, podľa mňa spôsobili, že do koša ateistov sa ľudia presunuli zo znechutenia z politizácie cirkví.
Na druhej strane, mlčiaca, až spiaca väčšina v cirkvách vo februári 2021 odrádzala aj mňa zakliknúť si možnosť, že som veriaci – evanjelik, pretože aspoň u nás, na Gemeri, okrem kalvínov, totiž nepociťujem žiadne budovanie spolupatričnosti založenej nielen na príslušnosti k danej cirkvi či humanizme, ale hlavne na slovenskej národnej hrdosti. Aj v minulosti, napríklad za čias štúrovcov, bola hanba, až nehoráznosť hlásiť sa k slovenskosti, no vedúci hnutí (z ktorých mnohí boli aj kňazmi) sa nevzdali a bojovali s nepriazňami doby, v ktorej žili a budovali a posilňovali národnú hrdosť Slovákov.
Dnešné cirkvi (naozaj česť výnimkám) mi prídu ako pomaly vyprázdňujúce sa nádoby, a to nielen čo sa počtu veriacich „ovečiek“ týka, ale i ich poslania. Mám pocit, že početnosťou ťažko definovateľná skupina ich zástupcov zabudla, že NIELEN BOHU, ALE I NÁRODU TREBA SLÚŽIŤ.
Potom nech sa však nečudujú, že na nich národ zabúda a z protestu sa ateizuje. K téme Sčítanie 2021 si vypočujte aj podcast TU.
Autor článku Pavol Poprocký je člen predsedníctva Slovenského Hnutia Obrody.
————————
Prečítajte si tiež: Pavol Poprocký: Prečo by ste sa mali stať čitateľmi novín Právo Národa? Pretože ide o tlačovinu…
————————
————————–——
Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa
Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.
————————–—–