Vláda mimovládok. Alebo, ako si Beblavý dom kúpil

Pri bližšom pohľade na neobyčajne širokú mozaiku slovenských mimovládnych organizácií zisťujeme, že sociálne, zdravotné, výchovno-vzdelávacie a kultúrne služby tzv. tretieho sektora pokrývajú iba jednu tretinu ich činnosti. Naše mimovládky sa zaoberajú zväčša inými otázkami, predmetom ich záujmu je politika, problémy demokracie, ľudských a občianskych práv.

Nadácia, ktorá je súčasťou celosvetovej siete amerického finančného špekulanta, miliardára Georgea Sorosa, disponuje na Slovensku majetkom v hodnote približne 3 milióny eur.

Politiku, pravdaže, nemožno z nášho občianskeho života vylúčiť, veď nás ňou každodenne hystericky kŕmia médiá, ale nie je v poriadku, ak si mimovládne organizácie popri svojom názve uvádzajú prívlastok „nezávislé“ a pritom svojimi výstupmi, ovplyvnenými aj personálnym obsadením, vykonávajú praktickú politiku, sledujú ciele istých politických strán, ale najmä zahraničných donorov.

Možno hovoriť o nezávislosti týchto mimovládnych organizácií, ak ich zakladateľmi boli aktívni politici? Evidentná politická prepojenosť politikov a niektorých poslancov pravicovo-liberálneho zoskupenia s mnohými tzv. nezávislými a k tomu všetkému vraj neziskovými organizáciami sa nedá odškriepiť, tak ako sa nedá poprieť ich závislosť od zahraničného sponzoringu. Previazanosť s politickými stranami má aj nepriame formy, vyplývajúce z príbuzenstva riaditeľov a manažérov mimovládok s konkrétnymi straníckymi činiteľmi. Za príkladmi politickej previazanosti mimovládok s pravicovým politickým spektrom netreba chodiť ďaleko.

Je všeobecne známe, že bývalá premiérka vlády Iveta Radičová (SDKÚ-DS) stála na čele správnej rady jednej z najvýznamnejších mimovládnych organizácií – Nadácie otvorenej spoločnosti (Open Society Foundation). Nadácia, ktorá je súčasťou celosvetovej siete amerického finančného špekulanta, miliardára Georgea Sorosa, disponuje na Slovensku majetkom v hodnote približne 3 milióny eur.

Rovný s rovným

Druhou, známou nevládnou organizáciou je Transparency International Slovakia (TIS), ktorú kočíruje Gabriel Šipoš organizátor útokov na súčasné ministerstvo zahraničia kvôli bubline tzv. predraženého programu v súvislosti s predsedníctvom Slovenskej republiky v EÚ. Šipošovou manipulantkou bola istá slečna Zuzana Hlávková, dočasná zamestnankyňa ministerstva, ktorá sa po krátkom pobyte v štátnej službe vzápätí ocitla v uvedenej mimovládke ako asistentka riaditeľa Šipoša.

Len pre zaujímavosť – finančnú pomoc TIS v roku 2016 poskytli: Open Society Institut – 153 752 USD, Bayer – 126 202 EUR, Nadácia Pontis 62 000 EUR, Transparency International Secretariat – 30 000 EUR, EURODAD 13 183 EUR, atď., atď. Predsedníčkou správnej rady Transparency International, ktorá bdie nad činnosťou riaditeľa Šipoša je Emília Sičáková-Beblavá, manželka bývalého štátneho tajomníka ministerstva práce v Dzurindovej vláde a nezaradeného poslanca NR SR Miroslava Beblavého. Na margo proklamovanej transparentnosti predstaviteľky TIS iba poznámka: Keď pani Sičákovej-Beblavej v roku 2005 novinári položili otázku, za koľko si mladomanželia Beblavovci kúpili výstavný rodinný dom, odpovedala, že sa nepamätá a nedovolila svoj dom odfotografovať.

Vláda mimovládok?

V roku 2010 predseda Smeru Robert Fico na tlačovej besede vyhlásil, že Transparency International Slovensko je číro politickou inštitúciou a pobočkou SDKÚ. Lídrovi Smeru sa nepáčilo mlčanie TIS o kauzách káuz vlád Mikuláša Dzurindu ako predaj SPP, Branisko či „vláčiky“. Miroslav Beblavý zase podľa Fica v roku 2006 ako štátny tajomník rezortu práce riadil Európsky sociálny fond tak, že na dva roky došlo zo strany Bruselu k zastaveniu jeho financovania. „A táto dvojica bude rozhodovať a určovať, ako ľudia vnímajú korupciu na Slovensku za tej alebo onakej vlády,“ uviedol Fico. Na dokreslenie situácie treba povedať, že Beblavého patrónom bol minister práce sociálnych vecí a rodiny Eugen Jurzica niekdajší Sičákovej šéf , ktorý dvadsaťpäťročného prispievateľa denníka SME Miroslava Beblavého pretvoril na štátneho tajomníka svojho ministerstva. Tak sa vlastne podporovali a zabezpečovali si fleky v prvej i druhej Dzurindovej vláde ovečky zo Sorosovho košiara.

Za sedom rokov sa toho v mimovládnych „neziskovkách“ veľa nezmenilo. Páni ako Dostál, Šebej i Beblavý, známe persóny z tretieho sektora síce niekoľkokrát prezliekli stranícke kabáty, ale nezmenili svoju politickú podstatu tvrdého sorosovského jadra. Beblavý sa ako nezaradený poslanec činí v parlamente aj dnes. Svojím naliehavým chlapčenským hlasom podporoval Gabriela Šipoša a slečnu Hlávkovú v boji proti ministrovi Miroslavovi Lajčákovi v snahe negovať úspech Slovenskej republiky počas predsedníctva Európskej únie. Trochu zmužnel a postavil sa do čela niektorých poslaneckých dezertérov s doteraz nezverejneným úmyslom založiť si vlastnú politickú stranu. Chodí po východnom Slovensku a spolu s novými prívržencami presviedča nepresvedčených, že on je tá správna voľba pre Slovensko. Pravda, trochu je odtrhnutý od reality, ale kto dnes v parlamentnej opozícii v honbe za mocou myslí reálne?

Komu sa nelení tomu sa zelení

Miroslavovi Beblavému sa stala nemilá vec. Jeho bývalý stranícky šéf zo skrachovanej SDKÚ Pavel Frešo vyslovil na jednej tlačovej konferencii v minulom roku podozrenie, že mal podiel v schránkovej firme Palma Tumys. Spoločnosť Palma Tumys bola sprivatizovaná v roku 1991 a mal ju vlastniť Ivan Beblavý, otec poslanca Beblavého, ktorý tiež vlastnil akcie spoločnosti, ale sa ich neskôr zbavil. „Podľa súčasných slovenských zákonov o vlastníckom pozadí spoločnosti Palma Group nevieme nič,“ povedal Frešo. Vlastníctvo malo prejsť na slovenskú a napokon na českú firmu, ktorej spoluvlastníci sú na Cypre, Belize, v Spojených arabských emirátoch a Panenských ostrovoch. „So súčasnou štruktúrou podniku nemám nič spoločné. Nikdy som nevlastnil ani nevlastním žiadnu schránkovú firmu,“ odpovedal Beblavý. Jeho príjem 5,08 milióna korún v rokoch 1996 až 2002, mal podľa vlastného vyjadrenia z  prekladateľskej činnosti, novinárstva, štipendií na zahraničných univerzitách a z konzultačnej činnosti pre medzinárodné inštitúcie a zamestnania v mimovládnej organizácii INEKO. A kritici pána poslanca s pozadím neziskových organizácií si môžu iba obdivne zapískať.

Autor: Ľudovít Števko

  •  
  •  
  •  
  •