Havran nielen v RTVS. Symbol netolerantnej verzie liberalizmu

Kauza nenávistného článku Michala Havrana uverejneného v denníku SME, v ktorom tento „teológ“ hrubým spôsobom zaútočil na kňaza Mariána Kuffu, vstúpila do ďalšieho dejstva. Advokát Ján Čarnogurský ml. napísal list vedeniu RTVS, v ktorom ju vyzýva, aby zrušila s Havranom spoluprácu. Odvoláva sa jednak na rozhodnutie Tlačovo-digitálnej rady, podľa ktorej Havran svojím článkom porušil Etický kódex novinára, ako aj na fakt, že NAKA začala v danej veci vyšetrovanie kvôli hanobeniu národa, rasy a presvedčenia.

„Z takýchto závažných dôvodov žiadame, aby RTVS okamžite ukončila spoluprácu s pánom Michalom Havranom. Vynakladanie peňazí zo štátneho rozpočtu na platenie honorárov extrémistu ako je pán Havran je nielen nemorálne, ale aj v rozpore s platnými právnymi predpismi, ktorými je RTVS viazaná,“ uviedol v liste Čarnogurský.

Michal Havran má skutočne zaujímavých kamarátov. Po jeho ľavici je Peter Kalmus, výtržník a známy ničiteľ pamätníkov.

Hovoriť o RTVS, že je už dlhšie len hlásnou trúbou proeurópskych a proatlantických kruhov a nie skutočným verejnoprávnym médiom, by bolo v tomto prípade asi nosením dreva do lesa. Keďže negatívny stav v telerozhlase sa výrazne nezmenil ani po nástupe riaditeľa Jaroslava Rezníka, je teraz určite iniciatíva ohľadne smerovania RTVS na pleciach občanov, ktorým sa jej smerovanie nepozdáva. V tomto kontexte treba rozhodne vítať aj iniciatívu Čarnogurského advokátskej kancelárie.

Treba jasne a jednoznačne konštatovať, že osoba typu Michala Havrana nemá mať miesto ako moderátor v serióznej diskusnej relácii verejnoprávneho média. Jeho útočný štýl vyjadrovania sa voči oponentom je dlhodobo známy. Rovnako aj jeho politické názory – ktorých verejné vyjadrovanie by sme ešte mohli akceptovať v prípade, že by ich Havran vyjadroval spoločensky vhodným spôsobom. Takto však môžeme konštatovať, že Michal Havran nie je len príkladom, ale priam už symbolom súčasnej mimoriadne netolerantnej verzie liberalizmu. S prižmúrenými očami je možné si predstaviť, že by podobnú reláciu uvádzala Jančkárová či prípadne Hajko alebo Strižinec – ale Havran? Ohromná expanzia liberalizmu tu musí už konečne dostať symbolickú „stopku“.

Iste, niekomu môže napadnúť paralela s ľuďmi z opačného ideologického brehu, teda konzervatívcov či národovcov, ktorí mali problémy v práci či pri štúdiu pre svoje vyjadrenia. Samozrejme, aj pri kritike ľudí ako Michal Havran treba rešpektovať ich dôstojnosť (akokoľvek ju oni sami niekedy nerešpektujú u druhých) a neznížiť sa k akémusi primitívnemu lynčovaniu. Avšak je jasné, že ak by aj Havran ako moderátor v RTVS skončil, „na ulici“ rozhodne pobývať nebude. Na Slovensku je množstvo médií naladených na podobnú „vlnovú frekvenciu“ ako je tá jeho, vrátane SME, ktoré už teraz pravidelne uverejňuje jeho komentáre. Havran je osoba – či sa nám to už páči alebo nie – s vysokým spoločenským postavením a vplyvom. Nakoniec, klesli nejako výrazne spoločenské postavenie či vplyv redaktorky Zuzany Kovačič Hanzelovej po jej odchode z RTVS, kde bola kritizovaná tzv. normalizácia proti liberálnym redaktorom? V žiadnom prípade nie, Kovačič Hanzelová sa úspečne uchytila v denníku SME.

Po pravici Michala Havrana je ďalší jeho kamarát, Branislav Dobšinský, s ktorým RTVS rozviazala pracovný pomer kvôli jeho problémom s alkoholom.

Jediné, čoho sa v prípade Michala Havrana môžeme momentálne reálne báť, je to, že niekto dotyčnému pošle cez Facebook či mail nejakú vyhrážku. Slováci aj napriek rozširujúcej sa tyranii liberálnych názorov vo verejnom priestore, pre túto tému masovo nevyšli do ulíc, ani nevyhlásili generálny štrajk. Proti inak než liberálne orientovaným občanom však pohon pokračuje ďalej.

Kroky tlačiace na ukončenie spolupráce RTVS s Havranom teda nemožno chápať ako nejakú snahu umlčať liberálov, ale práve ako prejav sebaobrany tých, ktorí sa niektorými z nich cítia byť dlhodobo ponižovaní.

Autor: Matúš Novoveský

————————–——

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa.

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–——

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds