Novodobé čudo. Demokracia mimovládna

Slováci ako národ už zažili na vlastnej koži rôzne formy demokracie – demokraciu pravú masarykovskú, funkčnú, ľudovú a po roku 1989 zažívajú aj ďalšie čudo: demokraciu liberálnu a spolu s ňou aj celkom nový, doplnkový tvar – demokraciu mimovládnu, ktorej nositeľom je sieť štátom nekontrolovaných mimovládnych organizácií nazývaných tretí sektor.

Lenže demokracia nemôže mať prívlastky, demokracia je alebo nie je, nemôžu si ju privlastňovať politické strany ani organizácie. Ak je to inak, ak sa ktosi pasuje za spoločenského i politického rozhodcu v štáte, pričom ako nikým nevolený samosudca nemusí skladať účty zo svojej činnosti, potom je uzurpátorom demokracie a treba, aby sa mal démos, čiže slobodný ľud alebo obec na pozore a obrnil sa pred ním zákonmi.

—————————————————

Róbert Švec: Fico, v období, keď sa mu prepadli volebné preferencie „vyhlásil vojnu“ Sorosovi a mimovládkam, ktorú sú financované zo zahraničia a z verejných financií. A pritom v čase, keď ten istý Fico bol predsedom vlády a strana Smer-SD sama vládla, nemal záujem riešiť tento problém a bol korektný, štandardný a hlavne poslušný panáčik na ich šachovnici. Dokonca aj nejaké to euro zo štátneho, t.j. z peňazí slovenských daňových poplatníkov vyčlenil na ich činnosť. Kocúrkovo pokračuje a z Fica sa stáva bojovník proti Sorosovi. Asi taký istý bojovník, ako v čase, keď bojoval proti kvótam pre ilegálnych imigrantov a pritom jeho europoslanci za stranu Smer-SD v Európskom parlamente hlasovali za kvóty.

—————————————————

Štáty okolo nás, nehovoriac o Rusku, Izraeli, Taliansku, či o „vzornej“  demokratickej mocnosti za oceánom, majú legislatívu, ktorou rôznym spôsobom kontrolujú činnosť tretieho sektora. V Spojených štátoch zákon, označovaný ako FARA od mimovládnych organizácií požaduje, aby vyhlásili, že sú závislé od zahraničného financovania a od všetkých kontaktov s úradníkmi, televíziou, novinami a reklamnými agentúrami. V júni maďarský parlament prijal zákon Stop Sorosovi, ktorý zaväzuje mimovládky zverejňovať zahraničných sponzorov spolu so zdrojmi svojich príjmov a registrovať sa v zozname agentov. V Taliansku prijali osobitné nariadenia vzťahujúce sa na činnosť mimovládnych organizácií, ktoré vyvíjajú proimigrantské aktivity, protizákonne vstupujú do teritoriálnych vôd Líbye a spolupracujú s pašerákmi ľudí.

Vládna koalícia na Slovensku avizuje, že do septembra pripraví miernejší zákon o mimovládnych organizáciách, podľa ktorého budú musieť aj naše mimovládky zverejňovať zdroje svojich zahraničných príjmov.

Zuzane Wienk z Aliancie Fair-play sa to nepáči, nevidí sa jej „podsúvanie verejnosti, že financovanie zo zahraničia je škodlivé.“ Iste sa to nebude páčiť ani poslancom NR SR, Dostálovi, Osuskému, Poliačikovi, Klusovi a iným exponentom v mimovládkach pod patronátom Sorosovej Open Society Foundations. Vieme prečo.

Autor: Ľudovít Števko

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds