Dámy a páni. Postupne vám predstavíme kandidátky a kandidátov Slovenského Hnutia Obrody do slovenského parlamentu.
Dnes… RNDr. Vladimír Patráš
Profesný životopis:
V rokoch 1969 až 1974 študoval na Univerzite Komenského v Bratislave, Prírodovedeckú fakultu, odbor Fyzika tuhých látok.
V rokoch 1975 až 1983 úspešne absolvoval doktorantúru na Fyzikálnom ústave SAV.
V rokoch 1986 až 1989 pracoval ako lektor technickej kybernetiky v SVST Bratislava.
V rokoch 1986 až 1993 sa venoval IT a riadiacim systémom vo VUJE Trnava.
V rokoch 1993 – 2000 bol administrátorom počítačových sietí v HTC.
V rokoch 2000 až 2004 pracoval ako programátor a administrátor systémov telekomunikačných providerov v spoločnosti ALCATEL.
V rokoch 2004 až 2018 pracoval v spoločnosti SEPS ako navrhovateľ a administrátor korporátnych sietí.
V roku 2023 sa stal podpredsedom občianskeho združenia Elektrosmog a zdravie.
Medzi jeho záujmy patria: elektronika / mikroelektronika, komunikačné systémy, prenos dát, vplyv EMŽ na životné prostredie a hudba.
Ponúka riešenia pre hospodárstvo…
Na Slovensku nie je nikto zodpovedný za rádiofrekvenčné (RF) zdroje a zariadenia uvádzané na trh – najmä mobilné telefóny, tablety, inteligentné zariadenia a iné prístroje alebo príslušenstvo, umožňujúce bezdrôtovo komunikovať. Nikto neručí za bezpečnosť a zdravie ľudí, ktorí tieto zariadenia používajú. Spolieha sa na označenie CE, pričom žiaden slovenský orgán nekontroluje pravosť a pravdivosť tvrdení výrobcov týchto zariadení.
Zastarané a nepresné metódy testovania špecifickej miery absorpcie (SAR) mobilných telefónov alebo iných bezdrôtových zariadení vážne ohrozujú zdravie spotrebiteľov. Bezpečnostné normy vytvárajú mimovládne, nezodpovedné agentúry, ktoré sú z veľkej časti financované priemyslom.
V roku 2015 francúzska vláda zistila, že 89% telefónov prekročilo hlásené úrovne emisií žiarenia. Niektoré telefóny vyžarovali až štyrikrát viac žiarenia, ako uvádzajú výrobcovia.
Budem presadzovať, aby sa vykonávali všetky SAR merania v priamom kontakte s pokožkou, t.j. pri 0 mm vzdialenosti (dnes sa bežne vykonáva meranie pri 5-15 mm, podľa požiadavky výrobcu)
Inšpirovalo ma Francúzsko, ktoré podalo na Európsku komisiu formálnu námietku proti norme EN 50566:2017 a požiadalo o meranie SAR pri 0 mm vzdialenosti.
Na Slovensku nemáme predpis stanovujúci SAR limity pre verejnosť od roku 2006 (len pre zamestnancov). Budem presadzovať zavedenie takého predpisu. Zároveň budem žiadať, aby sa zohľadňovala rozdielna telesná stavbu detí a dospelých v slovenských právnych predpisoch, ktoré sa týkajú vyžarovania RF emisií z bezdrôtových zariadení.
Taktiež budem presadzovať, aby označenie SAR bolo priamo viditeľné na zariadení, obale alebo na predajnom mieste.
Ponúka riešenia aj pre zdravotníctvo…
Celková hustota výkonu RF EMP vychádzajúceho z oblohy a Slnka je 0,003 mW/m2 na povrchu Zeme (IARC, Neionizujúce žiarenie, PDF dokument, strana 42).
Slovensko malo kedysi prísne limity pre verejnosť na základe biologických účinkov. Sovietska norma bola 10 mW/m2 pre rádiové frekvencie v rozsahu 0,3 – 300 GHz. Po roku 1989 sa uvoľnili limity na 50 mW/m2
V EÚ boli maximálne limity pre verejnosť prijaté až v roku 1999 odporúčaním 1999/519/EC na 10 000 mW/m2 pre frekvencie 2 – 300 GHz a Slovensko ich prijalo po vstupe do EÚ.
Budem vyvíjať tlak na MZ SR a MDV SR na jednoznačnú úpravu súčasnej Vyhlášky 534/2007 Z.z. o podrobnostiach o požiadavkách na zdroje elektromagnetického žiarenia tak, aby boli jasne definované limitné úrovne expozície RF, s ohľadom na stav súčasného vedeckého poznania a v súlade s ochranou verejného zdravia.
Bezdrôtové pripojenie nie je bezpečné ani zdravé.
Konštatuje RNDr. Vladimír Patráš, ktorý kandiduje do NR SR na našej kandidátnej listine z miesta číslo 45.
—————————–
Prečítajte si tiež: VOĽBY 2023. RTVS sa nás pýta: V čom vnímate najväčšie problémy slovenského zdravotníctva?
—————————–
———————–——
Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa
Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.
————————–—