Deti z projektu Staráme sa si pozreli skalné obydlia v Brhlovciach

V nedeľu 17. februára sme opäť navštívili rodiny z projektu Staráme sa v okrese Nitra. Okrem materiálnej pomoci rodinám vo forme potravinového balíčku, ktorý obsahoval najmä syrové špeciality, sme dodržali aj náš sľub a deti sme zobrali na výlet do Levíc a okolia.

Našou prvou zastávkou bol Levický hrad, ktorý bol postavený v druhej polovici 13. storočia na skalnej vyvýšenine nad močaristým územím. Mal chrániť cestu do kláštornej pevnosti v Hronskom Beňadiku a do stredovekých banských miest. V 16. storočí sa stal jednou z pätnástich pevností, ktoré mali zastaviť tureckú inváziu. V roku 1571 dal župan Tekovskej stolice postaviť na dolnom nádvorí pohodlný renesančný kaštieľ, kde dnes sídli Tekovské múzeum.

Spolu s deťmi sme si prezreli okrem ruín hradu aj stále expozície Tekovského múzea: Archeológia a história hradu, História lekárnictva, Ľudový odev, Ladislav Bielik – august 1968 a Energia 3. tisícročia.

Skalné obydlia v Brhlovciach

V poobedňajších hodinách sme sa vybrali do obce Brhlovce. Skalné obydlia sú jedinečným príkladom ľudovej architektúry. Vznikli počas tureckých vojen, kedy slúžili na ochranu obyvateľov obce pred Turkami. Za záchranu a obnovu tejto výnimočnej pamiatky ľudového staviteľstva získalo múzeum v roku 1994 medzinárodné ocenenie Europa Nostra. Expozícia je súčasťou Tekovského múzea v Leviciach. Deti zaujala hlavne 12 metrov hlboká studňa vo dvore, z ktorej si vytiahli pár vedier vody.

Naše poďakovanie za spoluúčasť na projekte okrem iných patrí pobočke COOP Jednota v Nitre. 

Sociálne slabým rodinám, v rámci projektu Staráme sa, pomáhame aj vďaka vašim 2% z daní.

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds