Písal sa 27. október 1907: Uhorskí žandári rozpútali krvavý teror v Černovej

Aj keď sa v Uhorsku od začiatku 20. storočia pomery liberalizovali, štátne orgány neraz dokázali, že nemienia zmierniť národnostný útlak. Vo väzení sa postupne ocitli takmer všetci významní predstavitelia Slovákov: Vajanský, Juriga, Hlinka, Hodža a aj Vavro Šrobár.

Pri pokuse o posvätenie kostola v Černovej, ktorú mal na žiadosť miestnych obyvateľov vykonať tamojší rodák a iniciátor výstavby tohto kostola Andrej Hlinka, zastrelili uhorskí žandári 15 Slovákov, ktorí sa zhromaždili, aby zabránili posväteniu kostola, ktorý vybudovali za vlastné peniaze, promaďarským biskupom. Po masakre uhorské úrady ešte odsúdili 22 mužov a 16 žien spolu na 36 rokov a 6 mesiacov väzenia. Na obranu Slovákov sa postavil aj nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Bjørnstjerne Martinius Bjørnson, ktorý sa snažil, aby sa o masakre v Černovej a maďarskom útlaku Slovákov dozvedel celý svet.

——————

Prečítajte si tiež: Deportovali slovenské deti, aby z nich urobili Maďarov. Aj to sú dejiny Uhorska. Pamätáme  

——————

Streľba do Slovákov v Černovej v roku 1907 a aj Aponiho maďarizačné školské zákony, prijaté v tom istom roku, vyvolali vlnu protestov a aj prejavy sympatií so Slovákmi doma aj v zahraničí. Režim pomaďarčil všetky slovensky znejúce zemepisné názvy, takže pohľad na mapu vzbudil dojem, že v slovenských stoliciach od vekov žijú Maďari. Bezohľadne bolo aj maďarizované ľudové školstvo, slovenské deti sa od prvej triedy učili v maďarskom jazyku.

V čase, keď si ostatné národy budovali vlastné štáty a nehatene rozširovali svoj hospodársky a kultúrny potenciál, Slováci museli bojovať za obhájenie vlastnej existencie.

——————

Zdroj textu:

Slovenské dejiny pre každého, autor: Ivan Mrva

Dejiny Slovenska a Slovákov, autor: Milan S. Ďurica

Ilustrované dejiny Slovenska, autor: Anton Špiesz

——————

Unikátny záber z pohrebu jednej z obetí teroru. Zdroj fotky: archív SHO

Uhorskí žandári zastrelili 15 Slovákov. Zdroj fotky: archív SHO

Kostol v Černovej. Zdroj fotky: Internet

Pamätník v Černovej, ktorý je venovaný obetiam krvavého teroru. Zdroj fotky: Internet

———————–——

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–—

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds