Božský Karol Duchoň: Žije v našich srdciach

My, Slováci, máme veľa svojich dejateľov, ktorí prispeli svojou prácou k udržaniu sa našej kultúry vo svetle sveta (bernolákovci, štúrovci, Štefánik, Tiso), ale máme aj tých, ktorí ju ďalej rozvíjali. Či už herci ako Dočolomanský, Paveleková, Kroner, Kráľovičová či Haverl. Speváci svetového formátu akými boli a sú napríklad: Krajíček, Kostolányiová, Kocianová, Laiferová, Gombitová a ďalší.

Človek, ktorý nás svojím zlatom v hrdle teší i dnes. Jeho zvonivý hlas sa vám vrýva pod kožu až priamo do srdca, z archívnych záznamov z jeho vystúpení vám i dnes vyráža dych jeho majstrovstvo v zabávaní publika, jeho piesne si neviete vyhodiť z hlavy, rozmýšľate nad nimi.

————————-

Prečítajte si tiež: Galanta 2019: Karol Duchoň žije v našich srdciach

————————-

Za svojich 17 rokov hudobnej kariéry naspieval okolo 110 piesní, získal mnoho prestížnych ocenení a zúčastnil sa na svetových podujatiach ako napríklad:

· 1968, Zlatá vločka Calexu s piesňou Petra Nováka Náhrobný kameň (so skupinou The Ice Boys)

· 1972, prvá cena, hudobný festival Oravské synkopy za interpretáciu piesne Záhrada piesní (hudba a text: Ervín Kliment)

· 1973, strieborná Bratislavská lýra, za prednes piesne Chvála humoru, interpretovanú so speváčkou Evou Kostolányiovou (hudba: Igor Bázlik, text: Tomáš Janovic)

· 1974, zlatá Bratislavská lýra, za interpretáciu piesne Zem pamätá (hudba: Pavol Zelenay, text: Tibor Grünner)

· 1974, bronzová Bratislavská lýra, za interpretáciu piesne Zem pamätá, v medzinárodnej súťaži

· 1975, účasť na svetovom festivale pop-music Yamaha v Tokiu s piesňou Čardáš dvoch sŕdc autorov Petra Hanzelyho a Ľuboša Zemana

· 2006, cena – Aurel za celoživotný prínos do hudobnej kultúry Slovenskej republiky

Keď zaznie meno Karol Duchoň, čo vám napadne ako prvé? Ktorá jeho pesnička? Väčšine z vás, nepochybne, pieseň V slovenských dolinách. Pesnička, ktorú Karolovi napísal Ľuboš Zeman v roku 1976 očarovala Karola natoľko, že ju hneď označil za jednu z najlepších, ak nie za najlepšiu.

Nemusíme mať vyštudované hudobné konzervatórium, aby sme mohli povedať, že táto, ako aj mnoho iných piesní Karolovi padla do hrdla, ale čo je isté pri tejto piesni, je, že ju Karol nosil v srdci, pretože popri svojich najbližších tam nepochybne figurovala i láska k vlasti – Slovensku.

Som mladý človek, mnoho mojich rovesníkov Duchoňa, okrem vyššie uvedenej piesne, žiaľ, nepozná. Nevedia o čo prichádzajú.

Nepochybne prichádzajú o poznanie človeka, ktorý ľudí utešoval svojou tvorbou, o človeka, ktorý hudbu miloval tak, že mu mnohokrát bola prednejšia ako jeho vlastná rodina. Za obeťou, ktorú si jeho rodina vytrpela, sú piesne ako Dievča z Budmeríc, Čardáš dvoch sŕdc, Smútok krásnych dievčat, Primášovo srdce a iné menej známe ako napríklad: Hľadám tvoju tvár, Matkina tvár, Volám ťa láska, Odetá, Pár chvíľ lúčenia či Povedz mi čo je láska.

Všetky jeho piesne boli úprimným zobrazením života človeka, v ktorom si určite nájdete kúsok seba, kúsok zo svojich spomienok, niečo, čo vo vás zbudí vášeň, temperament, pohladí váš sluch, zamestná rozum a tiež vnesie do srdca lásku, pochopenie a pokoj.

Karol našu kultúru, čo sa týka spevu, nepochybne obohatil. Dnes mu môžeme ďakovať a pozdraviť ho do hudobného neba, kde určite sedí pri tých najlepších spevákoch nielen Slovenska, ale aj celého sveta!

Na najznamenitejší pozdrav stačí jediné, pustiť si ho…

Autor: Pavol Poprocký

————————-

Prečítajte si tiež: Kantiléna 2019: Pocta Karolovi Duchoňovi. Aj za účasti predstaviteľov SHO

————————-

Karol Duchoň. Rodák z Galanty, ktorý svoju mladosť strávil v Jelenci pri Nitre, človek usmievavý, zábavný, ľudský, dobrosrdečný, ale i žiarlivý a niekedy nerozvážny, no hlavne nadaný. Zdroj fotky: Internet

————————–——

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa.

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–——

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds