Letná chata SHO. Reakcia: Kravaťáci? Správni chlapci s pokorou

Mám dve deti – synov. Žijeme bez ich otca. Je to dlhý príbeh, ale nie je potrebné ho teraz spomínať. Moji chalani sú klasické živé, temperamentné deti. Robia krik, neporiadok, milujú autá, rýchlu jazdu na korčuliach, izba je plná lega. Nemajú veľa, ale majú to, čo potrebujú. Až na jedno – chýba im otec.

Snažím sa vynahradiť im toľko, koľko som ako žena schopná. Snažím sa byť pevná, rázna, svedomitá vo výchove. Snažím sa ich pripraviť na to, aby raz vedeli stáť nohami pevne na zemi, aby sa dokázali vždy s patričnou vervou popasovať so životom. Ale najmä to, aby si vážili život, aby si ctili každého, aby boli darom pre tento svet. Ako žena však nevykryjem to, čo im chýba. Nevykryjem stratu. Nevykryjem prázdne miesto mužského sveta v ich živote. Ale jedno viem. Boh nám do cesty poslal niekoho, kto to miesto dokáže zaplniť. A nie jedného.

Prežili sme nedávno pár dní na chate s priateľmi. A práve tam si chlapci mali možnosť „ukradnúť“ ten mužský svet pre seba. Nebol problém prísť a kohokoľvek poprosiť, aby sa išli spolu hrať. Tí dospelí urastení muži, ktorí inokedy musia reprezentovať a vyzerať tak, ako ich médiá nazvali – kravaťáci – nemali problém byť zrazu malými chlapcami, znížiť sa k nim, blbnúť s nimi, dopĺňať im to, čo ich detskému svetu chýba. Zazneli aj prísne otcovské slová, či rady do života.

A ja vidím, ako moji chalani dožívajú tieto zážitky. Sú pokojní a spokojní. Pretože niekto naplnil ich nádobu, ktorá bola prázdna. A ja som za to nesmierne vďačná. Nielen za to rúbanie dreva, či zakladanie ohňa, ktoré si v kruhu dospelých „parťákov“ užili. Ale najmä za to, že boli pre nich vzorom toho, aký má muž byť – odvážny, smelý, pozorný, úctivý. V mojom podaní to nevnímajú tak citlivo. Ale v podaní chlapcov z SHO je to niečo iné.

Ďakujem, páni, každému jednému z vás. Obrovské ďakujem. Za každý moment, kedy ste mojim chalanom tým, čím mal byť pre nich niekto iný.

Autorka: Erika Löbbová

—————————

Prečítajte si tiež: Letná chata SHO a Národný výstup na Kriváň …

—————————

Tí dospelí urastení muži, ktorí inokedy musia reprezentovať a vyzerať tak, ako ich médiá nazvali – kravaťáci – nemali problém byť zrazu malými chlapcami, znížiť sa k nim, blbnúť s nimi, dopĺňať im to, čo ich detskému svetu chýba.

  •  
  •  
  •  
  •