Letná chata SHO a Národný výstup na Kriváň v znamení oddychu a skvelých ľudí

V dňoch 15. až 18. augusta sme navštívili Vysoké Tatry. Súčasťou pobytu v našich veľhorách bola aj Letná chata SHO, ktorej sa zúčastnili členovia, ale aj sympatizanti nášho hnutia spolu so svojimi deťmi.

V piatok 16. augusta sme navštívili aj Poprad a Štrbské pleso a zrelaxovali sme v lone nádhernej slovenskej prírody. Na chate sa varil guláš a najmladší účastníci pobytu sa venovali aj rôznym športovým aktivitám.

V sobotu 17. augusta, spolu so stovkami slovenských vlastencov, sme už po 16-krát vystúpili na Kriváň. Každoročný Národný výstup na Kriváň považujeme za jedno z najkrajších podujatí, ktoré je venované odkazu našich predkov.

S myšlienkou organizovať národné výstupy na Kriváň prišiel slovenský spisovateľ a vydavateľ Gašpar Fejérpataky-Belopotocký. Ten spolu so svojimi šiestimi priateľmi vystúpil na vrchol Kriváňa už 24. septembra 1834. Naplno sa tradícia národných výstupov začala rozvíjať od 16. augusta 1841. V tento deň zdolali Kriváň okrem Gašpara Fejérpataky-Belopotockého aj Ľudovít Štúr, Jozef Miloslav Hurban, Michal Miloslav Hodža, Samo Bohdan Hroboň a ďalší významní slovenskí národovci.

Tohtoročného Národného výstupu na Kriváň sa opäť nezúčastnil ani jeden z predsedov subjektov, ktoré sa hlásia k vlasteneckých a národným hodnotám. Česť vlastencov opäť zachraňoval Róbert Švec, predseda Slovenského Hnutia Obrody, ktorý na Kriváň vystupuje pravidelne každý rok, bez prestávky, už od roku 2002. A konštatoval: „Budem v tom aj naďalej pokračovať, pretože za mňa a mojich kolegov v SHO hovoria skutky a nie bezobsažné táranie o Slovensku.“

——————————

Prečítajte si tiež: Kriváň 2018: Pre ľudí s pevnou vôľou niet nemožnosti

—————————— 

  •  
  •  
  • 1
  •