Posledná rozlúčka v čase koronavírusu. Zdenka Kramárová: Je to dôstojné a správne?

Píšem, lebo moje srdce plače z toho, čo sa dnes deje na Slovensku. Naši blízki zomierajú v DSS aj na odležaniny, chronické choroby a aj na COVID-19, ktorý bol zistený aj antigénovým testom, ktorým, ako povedal Matovič, by ani psa netestoval (video TU).

A smutné je hlavne to, že keď zomrie niekto na koronavírus, je daný do vreca a takto uložený do truhly. Rodina, či pohrebný ústav ho nemôže obliecť do vecí, ktoré rád nosil. Nemôže mu dať jeho osobné veci: okuliare, paličku, osem smerovku, fotku… či veci, ktoré sú pre nás veriacich tradícia: peniažtek, modlitebnú knižku, chlebík, soľ… A najsmutnejšie je, to mi srdce trhá, rodina ho nemôže vidieť, neotvoria truhlu, nemôže ho posledný raz pohladkať, dať mu pusu na čelo a krížik a povedať mu veľké ďakujem za to, že nám dal život, lásku a trpezlivosť, a aj pochopenie.  

Povedať prepáč, že som bol taký niekedy nevďačný. Chýbaš mi a ostaneš stále v mojom srdci a prosím ochraňuj ma a odpusť mi.

Koronavírus nám berie úctu na poslednej rozlúčke s našimi rodičmi, starými rodičmi, blízkymi. Berie úctu k našim  hodnotám a tradíciám. Naši rodičia a starkí odchádzajú unavení so zvráskavenou tvárou a dlaňami na ktorých boli mozole a tie mozoľnaté ruky nás vedeli pohladiť a ochrániť.

Po troch rokoch, čo mi odišla už aj mama k Bohu, začala som mu ďakovať, že ja som sa mohla rozlúčiť s ňou dôstojne a poďakovať, poprosiť o odpustenie, dať pusu na čelo a krížik. Stále mi chýba a bude chýbať. Ostane s otcom v mojom srdci.

Na záver, prosím vás, zamyslite sa nad tým, o čo všetko prichádzate počas poslednej rozlúčky s vaši najbližšími v čase koronavírusu. Je to dôstojné a správne?

Autorka článku Zdenka Kramárová je členka Slovenského Hnutia Obrody.

————————-

Prečítajte si tiež: Najnovšie vydanie Práva Národa: Aj o stanovisku SHO k očkovaniu a smrti (vražde?) Lučanského

————————-

Koronavírus nám berie úctu na poslednej rozlúčke s našimi rodičmi, starými rodičmi, blízkymi. Berie úctu k našim  hodnotám a tradíciám. Zdroj fotky: SHO

————————–——

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa.

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–——

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds