Pred 100 rokmi vysvätili prvých slovenských biskupov. Róbert Švec: Nielen Bohu, ale aj národu!

Dňa 13. februára 1921 vysvätili v piaristickom kostole v Nitre prvých troch slovenských biskupov. Boli  to Marián Blaha pre Banskú Bystricu, Karol Kmeťko pre Nitru a Ján Vojtaššák pre Spiš.

Po vzniku spoločného štátu Slovákov a Čechov v roku 1918 boli problém pre pokojné budovanie nového štátu aj maďarskí a promaďarsky cítiaci biskupi a ordinári stojaci na čele slovenských diecéz, ktorí sa prikláňali k zachovaniu integrity Uhorska. Pre novú československú vládu tak boli až na košického biskupa Augustína Fischera Colbrieho neprijateľní. „V marci 1919 vydal minister zahraničia Eduard Beneš z Paríža príkaz vypovedať z územia ČSR maďarských biskupov. Stalo sa tak bez vedomia Svätej stolice. Nitriansky biskup Viliam Baťán, banskobystrický biskup Farkaš Radnai, trnavský generálny vikár Ladislav Báthy a banskobystrický kanonik Adolf Grosch dostali od československej vlády ultimátum, aby do 22. marca 1919 opustili územie ČSR,“ približuje Gabriel Brendza situáciu maďarských ordinárov po vzniku novej republiky.

Čo všetko predchádzalo vysväteniu prvých slovenských biskupov si môžete prečítať TU.

Prví slovenskí biskupi presadzovali v každodennom živote filozofiu, ku ktorej sa hrdo hlásime aj my: Nielen Bohu, ale aj národu! Zaslúžia si našu úctu a poďakovanie, pretože boli vernými služobníkmi slovenského národa.

„Bol to dobrý človek, svätý kňaz, biskup. Súci na oltár. Keby takého biskupa mali Taliani alebo niektorý iný veľký národ na Západe, veru by sa postarali o jeho blahorečenie a svätorečenie. Jeho život bol kalváriou, krížovou cestou… Trpel za svoje náboženské i národné cítenie,“ napísal na adresu Jána Vojtaššáka publicista Ján Smolec.

————————

Prečítajte si tiež: Ján Vojtaššák. Bol to dobrý človek, svätý kňaz, biskup súci na oltár

————————

Maľba zachytáva slávnosť biskupskej vysviacky v Nitre. Zdroj: Biskupský úrad v Nitre

————————–——

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa.

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–——

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds