S deťmi z projektu Staráme sa sme navštívili Topoľčianky

Pri našej poslednej návšteve sme deťom z projektu Staráme sa sľúbili, že ich vezmeme na výlet do Topoľčianok. A my svoje sľuby plníme. Už týždeň po poslednej návšteve rodín, v nedeľu 30. septembra, sme spolu s deťmi cestovali autobusom z Nitry do Topoľčianok. 

Pre deti už samotná cesta „londýnskym“ autobusom bola takým malým zážitkom. No tento deň na nás čakalo podstatne viac zážitkov.

Za jeden z najkrajších a najčistejších architektonických prejavov klasicizmu na Slovensku sa považuje zámok v Topoľčiankach, kam viedli naše prvé kroky. Zámok bol v minulosti letným sídlom Habsburgovcov, po prvej svetovej vojne slúžil ako prezidentské letovisko. Z klasicistického zámockého krídla sa postupne stalo múzeum, v ktorom sme okrem iného obdivovali bohatú knižnicu s vyše 14-tisíc zväzkami, ktorá je jednou z mála zachovaných zámockých knižníc na Slovensku.
Našou ďalšou zastávkou bol Národný žrebčín, ktorý dnes patrí medzi najvýznamnejšie svetové žrebčíny a možno ho právom zaradiť za kultúrne dedičstvo nášho národa. Súčasťou žrebčínu je aj hipologické múzeum s množstvom zaujímavých exponátov. Počas viac ako 80-ročnej existencie pracovníci, jazdci a kone Národného žrebčína Topoľčianky reprezentovali Slovensko na najvýznamnejších národných, medzinárodných chovateľských a športových podujatiach. Jeho vitríny zdobia najvzácnejšie vavríny a trofeje z týchto podujatí.
Obidva tieto vzácne objekty – zámok a Národný žrebčín sú súčasťou nádherného anglického parku. 
Po pomerne vyčerpávajúcej prehliadke sme sa posilnili a načerpali nové sily, aby sme zvládli cestu domov. Deti sme odovzdali ich rodičom v podvečerných hodinách s dobrým pocitom, že sme im opäť mohli ukázať kúsok z našej veľkej histórie.

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds