Krvavé Vianoce 1938: Mária Kokošová padla zasiahnutá guľkou maďarského okupačného žandára

Dňa 2. novembra 1938 ministri zahraničných vecí Nemecka a Talianska podpísali v zámku Belvedér vo Viedni rozhodnutie, ktoré vstúpilo do dejín pod názvom Viedenská arbitráž.

Rozhodnutím veľmocí Slovensko muselo v prospech Maďarska odstúpiť 10 390 km2 územia a 854 217 obyvateľov, z ktorých bolo 270-tisíc Slovákov, mestá Komárno, Nové Zámky, Levice, Lučenec, Rimavskú Sobotu, Rožňavu a Košice s ich okolím. Slováci na odtrhnutých územiach, ktoré sa stali súčasťou Maďarska, na čele s ríšskym správcom admirálom Miklóšom Horthym, zažívali prenasledovanie, útlak a boli vystavení diskriminácii.

————————

Prečítajte si tiež: Písal sa 2. november 1938. Viedenská arbitráž: Zločin na slovenskom národe

————————

Príkladom sú aj udalosti, ktoré sa odohrali 25. decembra 1938 v Šuranoch, ktoré sa na základe Viedenskej arbitráže tiež stali súčasťou fašistického Maďarska.

Nebola to doba pre náš ľud priaznivá, nachádzali sme sa totiž v ťažkých časoch ohrozovaní a drvení maďarskou okupáciou. Nebolo v tých časoch dovolené nášmu ľudu rozprávať a spievať po slovensky.

Zdroj fotky: Archív SHO

Dôkazom tej strašnej doby boli aj vianočné sviatky roku 1938. Na Vianoce spomínaného roka, keď sa maďarská okupačná správa pokúsila nanútiť veriacim, aby v kostole spievali maďarskú hymnu, uvedomelí študenti začali spievať slovenskú hymnu Hej, Slováci a postupne sa k nim pridali všetci veriaci v miestnom kostole. Keď však ľudia vyšli von z kostola, už tam čakali maďarskí okupační žandári, ktorí provokovali vychádzajúcich Slovákov. Jeden z Maďarov pošliapal slovenskú zástavu.

Veriaci sa búrili proti takémuto zneucteniu slovenskej zástavy a dvaja z prítomných Slovákov sa rozbehli za vinníkom. Maďarskí žandári v tom momente začali strieľať a na zem kleslo nevládne telo 17-ročnej Márie Kokošovej. Viacerí Slováci boli streľbou poranení. Okupační žandári následne zadržali a trýznením vyšetrovali približne 50 slovenských vlastencov.

Mária Kokošová, mladá slovenská deva, zaplatila svojím nevinným životom za to, že sa náš ľud dožadoval toho, čo mu odveky patrí – slobody!

Tak, ako Mária, aj mnoho ďalších slovenských martýrov zaplatilo svojimi životmi za to, aby sme dosiahli to, po čom sme dlho túžili. Národnú slobodu a štátnu zvrchovanosť!

Mária Kokošová a martýri slovenskí. Pamätáme a nikdy nezabudneme!

Text článku bol spracovaný aj na základe knihy Dejiny Slovenska a Slovákov, ktorú napísal uznávaný slovenský historik Milan S. Ďurica. 

————————

Prečítajte si tiež: Písal sa 27. október 1907: Uhorskí žandári rozpútali krvavý teror v Černovej

————————

Obyvatelia Šurian nezabúdajú na Máriu Kokošovú. Jej pamätník sa nachádza pred miestnym kostolom. Zdroj fotky: SHO.sk

———————–——

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–—

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds