Žiadame reciprocitu!

Vážení čitatelia. Vzhľadom na pripravovanú provokáciu zo strany maďarských štátnych orgánov, návšteva maďarského prezidenta v Slovenskej republike v piatok 21. augusta 2009, uverejňujeme stanovisko Slovenského Hnutia Obrody k pripravovanej provokácii. 

Sme presvedčení, že pripravovaná súkromná návšteva prezidenta Maďarskej republiky v deň výročia okupácie bývalého Československa vojskami Varšavskej zmluvy na ktorej sa podieľali aj maďarskí vojaci je pokusom o medzinárodné poníženie suverénneho štátu – Slovenskej republiky.

Naše stanovisko sme poslali aj najvyšším ústavným činiteľom Slovenskej republiky a primátorovi Komárna Tiborovi Bastrnákovi.

Provokácia prezidenta Maďarskej republiky na území Slovenska?!

Maďarský prezident László Sólyom sa v piatok 21. augusta 2009 v Komárne „súkromne“ zúčastní na odhalení sochy uhorského kráľa Štefana I. Akciu organizuje mesto Komárno. Primátorom Komárna je Tibor Bastrnák, člen strany Most-Híd. Medzi pozvanými sú aj politici z SMK. Sólyom príde na Slovensko 21. augusta v deň výročia vpádu maďarskej armády, ktorá okupovala južné Slovensko a aj Nitru. Odhaľovanie sochy kráľa Štefana I. v Komárne je bezočivé a urážlivé voči slovenskému národu a Slovákom.

Slováci majú dlhoročný problém umiestniť v Komárne súsošie svätých Cyrila a Metoda. Samospráva maďarskej národnosti to jednoducho odmieta povoliť. Súsošie je umiestnené na balkóne budovy Matice slovenskej v Komárne. Ďalšou hrubou urážkou bude, keď na komárňanskom námestí „oficiálne – súkromne“ oslávi novú sochu kráľa Štefana I. priamo maďarský prezident.

Organizátorom akcie je primátor Komárna Tibor Bastrnák, ktorý spoločne s Bugárom založili stranu Most-Híd, ktorá hlása zmierenie Slovákov a Maďarov. Sú lojálni k Maďarsku alebo k Slovensku? Odmietame zmierenie sa s maďarským šovinizmom, ktorý sa prejavuje požiadavkami na zrušenie Trianonskej mierovej zmluvy a Benešových dekrétov a v minulosti sa prejavil okrem iného aj okupáciou južného Slovenska 21. augusta 1968 maďarskou armádou. Odmietame úvahy o politickej, územnej, školskej, kultúrnej, cirkevnej a osobnej autonómii na juhu SR a tiež sme proti odhaľovaniu sochy Štefana I. v Komárne 21.8.2009.

Žiadame dôsledné presadzovanie recipročných práv menšín v Maďarsku a na Slovensku, rovnaké práva pre Slovákov v Maďarsku a pre Maďarov na Slovensku. Recipročne na vhodnom mieste na brehu jazera Balatón v Maďarsku a vo vhodnom čase odhaliť sochy dvoch slovenských panovníkov: Pribinu a Koceľa.Budú politici v Maďarsku voči sochám našich panovníkov tolerantní?

V Nitre, dňa 21. augusta 2009

————————–——

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa.

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–——

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds