Ministerstvo zahraničných vecí SR, na čele s Miroslavom Lajčákom, ako aj opozičné strany SaS a OĽaNO sa zhodujú na tom, že Slovensko by malo uzatvoriť bilaterálnu dohodu s USA, podľa ktorej sa pripravujú podmienky na vstup amerických vojakov na naše územie. Opozičný poslanec Martin Klus dokonca otvorene hovorí, že opozícia by bola aj za vybudovanie muničných skladov, čo sú v podstate vojenské základne USA na Slovensku. Na tieto informácie reagoval Róbert Švec, politológ a predseda občianskeho združenia Slovenské Hnutie Obrody.
„To na čom som poukazoval aj počas prezidentskej kampane sa stáva pomaly, ale isto realitou a dokonca tlak na vybudovanie amerických základní na území našej vlasti môže spôsobiť aj predčasné voľby,“ konštatoval Švec a poukázal na skutočnosť, že „po roku 1989 sme sa zbavili sovietskych vojenských základní na našom území a odišli aj sovietski vojaci a bolo nám sľubované, že už nikdy do žiadnych vojenských paktov nepôjdeme. A dnes nám hrozí, že na území Slovenskej republiky budú základne USA a rozmiestnení americkí vojaci.“
„Odmietam, aby na slovenskom území boli akékoľvek základne cudzích vojsk, či už americké, ruské, čínske alebo japonské. Na našom území môžu byť iba slovenské vojenské základne. A aj preto považujem z dlhodobého hľadiska ako najlepšie riešenie pre Slovenskú republiku, aby sme boli vojensky neangažovaným štátom,“ vyhlásil Róbert Švec.
Zo stanoviska Slovenského Hnutia Obrody vyberáme: Po rozpade ZSSR v roku 1991 a s tým súvisiaceho zániku nepriateľa západnej demokracie, sa NATO pod vedením USA postupne pretransformovalo na expanzívne a útočné vojenské zoskupenie.
Je zodpovedné za vojenskú agresiu v suverénnom štáte, v bývalej Juhoslovanskej zväzovej republike, dnešnom Srbsku. Pri tomto nelegálnom akte jednostrannej agresie bez mandátu OSN bolo ignorované medzinárodné právo aj Ženevské konvencie. Porušovanie medzinárodných dohôd vyústilo do vraždenia civilistov, vrátane žien a detí, bombardovaním škôl a nemocníc, ničením infraštruktúry. Výsledkom agresie bola protiprávna inštalácia zločinného režimu v medzinárodne neuznanom štáte Kosovo a vybudovanie druhej najväčšej základne USA v Európe.
Činnosť NATO je v súčasnosti usmerňovaná hlavne politikou Spojených štátov amerických a slúži takmer výlučne na presadzovanie geopolitických a strategických cieľov USA v Európe, Ázii a Afrike, a to bez ohľadu na záujmy členských štátov aliancie.
Slovenské Hnutie Obrody vníma servilnosť NATO voči agresívnej politike USA ako jednu z hlavných prekážok udržateľnosti mierového stavu v Európe a vo svete. Zotrvávanie Slovenska v NATO je preto za súčasných podmienok neakceptovateľné.