Asi je to v nás, že keď sme slabí, ľutujeme sa a plačeme, aby sme vyvolali ľútosť a pochopenie aj u druhých. Keď sa cítime silní, robíme ramená a dovoľujeme si voči ostatným. Máloktorí silní bývajú silnými aj v morálke a rešpekte voči slabým. Dnes by som chcel písať o mocnej sile peňazí a súboji slabého so silným.
Keď si developer alebo investor zaumieni, že nejaké miesto je vhodné pre jeho zámer, okamžite začne konať vo svoj prospech veci. Všetky svoje aktivity samozrejme vyvíja potajme, pretože prezradenie plánov býva spojené s komplikáciami, vyššími nákladmi a verejnou kontrolou, ktorú nikto nemá rád.
A tak sa začína aj náš príbeh jednej dedinky v Turci, ktorá „chcela“ privítať investora. Väčšinou býva prvý argument o ponúknutých pracovných miestach. Pre ilustráciu evidovaná nezamestnanosť v okrese Martin k januáru 2022 je 4,9%, pričom najbohatší Bratislavský kraj má 4,32% (údaje z ÚPSVaR).
Druhým argumentom býva pozdvihnutie regiónu. Vzhľadom na typ investície (logistické centrum) je pozdvihnutie zrejme v normách prašnosti, hlučnosti, svetelného smogu a znečistenia okolia (neďaleké chránené územia). Určite nemôžeme uprieť aj pozdvihnutie v úrovni cestnej nepriepustnosti, pretože už teraz sú cesty z Turca a do neho v špičkách neprejazdné. Hoci všetky tieto faktory posudzujú aj na úrade, kde sa vydávajú povolenia, zrejme to nie je dôvod sa tým bližšie zaoberať.
Tretí argument býva väčšinou citový, pretože my ľudia sa radšej rozhodujeme na základe emócií a často nie faktov, ktoré bývajú minimálne nepríjemné ak nie opačné. Citový argument spočíva v tom, že si nakloníte pre zámer investora lokálnu osobu, ktorá spraví osvetu a presvedčuje okolie o výhodnosti tohto projektu.
Tu nás oslovili lokálni aktivisti, ktorí aj s nesúhlasom okolitých obcí (viac ako dve desiatky starostov) sa snažia svoj ťažký boj ukázať aj širšej verejnosti. Po spoločných stretnutiach sme sa zhodli na najľahšom riešení – ukázať ľuďom, čo by to mohlo znamenať v realite, nakoľko len málo z nich si vie predstaviť prevádzku cca 500 kamiónov denne 24/7 po cestnej sieti, ktorá je fatálne nedotiahnutá. To by v ideálnom prípade mohlo byť do 10 rokov, podľa štúdií na stránke NDS, kde je fáza z jedného smeru vo fáze prípravy pre územné rozhodnutie a z druhého smeru technická štúdia realizovateľnosti.
Táto akcia spočívala v kolóne cca 20 áut, ktoré používali tie isté zvukové nástroje ako nákladné autá pri svojom cúvaní a to bol len večer okolo 20:00 hod. Či to niekomu otvorilo oči, posúdi čas. Video TU.
Čo nás ale mrzí, že napriek tomu, že investor by mohol (dobrovoľne nechce žiadny) priniesť aspoň značné prostriedky pre dlhodobý rozvoj obce, no poplatok za rozvoj sa mu stanovil na najnižšej zákonnej miere – 3 eurá oproti 35 eurám, ktoré platia rodinné domy. Otázku prečo, treba adresovať tým, ktorí tak rozhodli. Ďalším krokom mala byť diskusia, ktorá by smerovala ku kompromisu, keď už teda vystavať obrovskú halu, ako by zaviazali investora k úprave okolia, aby ho čo najmenej narúšal. Obe strany však nevedia nájsť spoločnú reč. Jedna zavádza vo svojich tvrdeniach a argumentuje povoleniami štátnej správy, druhá nemá kapacitu niečo zmeniť bez širšej podpory.
Ostatné argumenty, ako tie, že sa zastavia orná pôda, že tie pracovné miesta nebudú ani tak pre domácich, čím sa opäť podporí dovoz zahraničnej lacnej pracovnej sily, že budú aj okolité dediny trpieť pri dopravných zápchach a pokusoch kamiónov ich obísť, tie si momentálne už neuvedomuje asi nikto.
Čo by ste robili vy, keby sa vo vašom susedstve mala objaviť obrovská hala s množstvom dopravy?
Autor článku Anton Ančic je člen Slovenského Hnutia Obrody a náš človek na otázky podnikateľské a hospodárske.
————————-
Prečítajte si tiež: Špión v službách USA Jaroslav Naď vťahuje Slovensko do vojnového konfliktu. Švec reaguje
————————-
———————–——
Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa
Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.
————————–—–