FOTO. Anton Ančic: Svätí bratia Cyril a Metod. Odpustite im! SHO: Matica slovenská opäť…

Je mierne daždivé ráno, osem hodín. Písal sa 5. júl 2022. Kalendár hovorí o tom, že 5. júl je štátny sviatok Slovenskej republiky – Sviatok svätého Cyrila a Metoda.

V dnešných časoch, kedy je viac ako potrebné sa vracať k našim koreňom, som sa rozhodol vzdať úctu spolu s kolegyňou Katarínou Bokovou pri súsoší týchto velikánov.

Prvý šok začal tým, že park, ktorý nesie ich meno pri Matici slovenskej v Martine, bol zamknutý v ich oslavný deň. Je to ako keby na Sviatok Pamiatky zosnulých zavreli cintorín.

Druhý šok bol ten, že spred vchodu do budovy sa pomaly zbieral s dekou bezdomovec. Hoci kamerový systém na budove určite zachytil aj toto miesto a jeho aktivitu. Ten, keď ma videl chodiť okolo bráničky, narýchlo odišiel. Napriek našej snahe dostať sa do parku otvorenou bránou, sa nám to nepodarilo. Ale to by sme neboli my, keby sme sa vzdali kvôli tejto drobnej prekážke.

Tretí šok nastal, keď sme prišli položiť pred súsošie kvety na znak úcty. Veniec, ktorý tam bol hádam od odhalenia súsošia v roku 2013 bol dehonestujúco zastrčený až ukrytý medzi sochy, opradený pavučinami. Sochy nahlodané zubom času… Toto má byť tá Matica slovenská, ktorá vznikla na počesť príchodu Cyrila a Metoda, tisíc rokov po ich príchode? Tá Matica, ktorá má dbať na tradície, ochraňovať ich a pripomínať si našich velikánov?

Na záver len spomeniem akciu, ktorú mala Matica v roku 2021 len pár metrov od ich budovy k 160. výročiu Memoranda národa slovenského, ktorú sme samozrejme podporili aj my z SHO našou účasťou. Tie vence tam ležia dodnes, takisto od ich položenia v polorozpadnutom stave. Samozrejme, že ich upraceme, ale aj toto je vizitka Matice, ktorá má budovu len pár krokov od tohto miesta.

Svätí bratia Cyril a Metod. Odpustite im.

Autor článku Anton Ančic je člen Slovenského Hnutia Obrody.

————————

Prečítajte si tiež: Pavol Poprocký k 5. júlu: Slováci! Držme sa našich hlbokých a mohutných koreňov slovenských!

————————

Zdroj fotiek: SHO.sk

———————–——

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–—

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds