FOTO: Vernisáž výstavy Slovensko moje na skle maľované. SHO: Aj za našej účasti

Vo štvrtok 6. augusta sa v Krajskom osvetovom stredisku v Nitre uskutočnila vernisáž výstavy pod názvom Slovensko moje na skle maľované.

Autorkou krásnych obrazov je Lenka Bollová z Močenka a my sme veľmi radi, že sme Lenke mohli prostredníctvom najvyšších predstaviteľov nášho hnutia, Róberta Šveca a Štefana Polačika, poďakovať za jej úžasnú prácu a popriať veľa tvorivých úspechov.

Sme presvedčení o tom, že aj umenie Lenky Bollovej je najlepším spôsobom ako vyrovnávať vplyv dnešného, z veľkej časti degeneratívneho a úpadkového umenia, ktoré šliape po našich tradíciách.  

————————

Prečítajte si tiež: SHO: Výlet s deťmi z projektu Staráme sa. Našu mládež vedieme k vlastenectvu

————————-

A ako tvorbu Lenky Bollovej hodnotí kurátorka výstavy Eva Lehoťáková?

„Lenka Bollová má svojský originálny prístup k zobrazeniu vidieckej tematiky. Technika, ktorou autorka maľuje, je podmaľba na sklo. Maľuje zrkadlovo, motívy si sama predkresľuje, nepoužíva šablóny. Jej život je spojený so životom ľudí z vidieka. Svojou tvorbou nám približuje život ľudí z Močenka, ale mapuje a zachytáva vidiecke motívy z celého Slovenska. Téme vidieka sa venuje programovo, systematicky a dlhodobo. Intenzívnejšie sa maľovaniu na sklo začala venovať asi pred šiestimi rokmi. Jej autorské spracovanie sa vyznačuje naratívnosťou (maľby rozprávajú príbehy).

Autorka sa s obľubou vracia k témam, nanovo ich zachytí, obohatí, doplní. Námety z vidieckeho prostredia sú rôznorodé, s obľubou maľuje dedinské prostredie, jej architektúru, krásy prírody, každodenný pracovný aj osobný život ľudí. S láskou maľuje motívy rodiny a dieťaťa, ročné obdobia a s nimi spojené zvyky, obyčaje, tradície, rôzne folklórne slávnosti, tance a hudbu. Výtvarné cítenie Lenky Bollovej sa odzrkadľuje v bohatej palete farieb, využíva sýte farby, línie a kontúry. Jej maľby sú dekoratívne, obohatené o ornamenty a zaujímavé myšlienky, citáty.

Ide o maľbu insitnú, pre ktorú je typická subjektívna citovosť, hierarchickosť jednotlivých prvkov v kompozičnom riešení, zmysel pre detail a subjektívne spracovanie námetov.“

Sme veľmi radi, že Slovenka akou je Lenka Bollová dokazuje, aj takýmto spôsobom, svoj vrúcny vzťah k našej slovenskej otčine.  

————————-

Prečítajte si tiež: FOTO: Naše deti vedieme k zodpovednosti. SHO: Pamätníky Štúra a Hlinku v Nitre, vyčistené

————————-

Vľavo: Štefan Polačik, v strede: Lenka Bollová, vpravo: Róbert Švec

————————–——

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa.

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–——

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds