Košickí dobrovoľníci: Vysadíme 300-tisíc stromov. Prvých 5-tisíc už túto jeseň

V Košiciach sa zrodila veľmi dobrá iniciatíva, ktorá si zaslúži uznanie a ktorá by sa mohla stať inšpiráciou aj pre ďalšie slovenské mestá a obce.

Košickí dobrovoľníci z Dobrovoľníckeho centra Košíc sa rozhodli, že v meste v najbližších rokoch vysadia viac ako 300 000 stromov! Na tento účel už našli aj darcu, ktorý je ochotný pomôcť a prvých 5 000 stromov chcú vysadiť už túto jeseň. Hlavným cieľom tejto iniciatívy je znížiť teplotu v meste počas letných horúčav aspoň o dva až tri stupne a vyčistiť mestský vzduch, inak povedané zlepšiť klímu v najväčšom východoslovenskom meste.

„Väčšinou chceme ihličnany, lebo sú menej náročné na údržbu a starostlivosť. Aj v zime bude na ne krajší pohľad, keďže sú zelené po celý rok. Samozrejme, sadiť budeme aj listnaté stromy. Skladba bude podľa toho, aká je konkrétna parcela,“ spresnil hlavný koordinátor projektu Peter Džubera.

Okrem tejto iniciatívy by som vyzdvihol ešte jednu týkajúcu sa Nitry, kde chcú úrady už čoskoro viaceré trávniky zmeniť na biodiverzitné lúky s cieľom umožniť motýľom a užitočnému hmyzu (najmä včelám), ktoré v nízko pokosených trávnikoch neprežijú, návrat do mesta, čo okrem toho pomôže aj lepšie zvládať vysoké teploty, pretože biodiverzitné lúky nestrácajú schopnosť zadržiavať zrážkovú vodu a pomôžu tak pri ochladzovaní okolitého prostredia.

A práve takéto lokálne projekty si tiež zaslúžia našu pozornosť, a to nielen preto, že pomôžu klíme v mestách a obciach, ale aj preto, že budú nepriamo vplývať na občanov a pomáhať im viesť zdravší a šťastnejší život. A čo môže byť pre človeka, jeho zdravie, pohodu a relax lepšie ako príroda? Teda, priatelia, žiadna Greta a klimatickou loby cez ňu pretláčané uhlíkové, letecké dane či znižovanie CO2 prostredníctvom vybitia kráv, ale výsadby stromov, vytváranie parkov, lúk a obnova symbiózy človeka s prírodou je to, čo pomôže nielen prírode a klíme, ale aj samotným ľuďom.

Autor: Martin Bago

————————

Prečítajte si tiež: Greta ako ekospasiteľka sveta? Je to tak absurdné, že absurdnejšie to už ani nemôže byť

————————

Prvý strom zasadený. Zdroj fotky: TASR

————————–——

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa.

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–——

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds