M. R. Štefánik: Vôľa, skutočná vôľa všetko zmôže. SHO: Česť a sláva, generál!

Deň 4. máj 1919 je čiernym dňom v dejinách Slovákov. Je to deň tragickej smrti generála M. R. Štefánika. Muža, ktorý sa zlatými písmenami zapísal do slovenských dejín.

Takto Štefánika vnímal český literárny kritik, spisovateľ a novinár František Xaver Šalda: Štefánikovo dielo je na prvý pohľad jediný zázrak… Myslím, že Štefánik bol rýdzi Slovák práve týmito stránkami svojej osobnosti: ustavične vrel, ustavične kypel plánmi, podnetmi, ustavične pracovala i jeho obrazotvornosť. Vynachádzavosť, bádavosť, opravdivosť, mravná i tvorivá nekompromisnosť boli i jeho osobné dary, ale oheň a vášeň, s ktorou vo veľkých rozmeroch uskutočňoval myslenie, a pritom čaro osobnosti, krásny spoločenský takt a vkus, jeho rytierskosť a veľkodušnosť . V nich, okrem osobnej vlastnosti je i čosi typické slovenské a vlastné čistému, rýdzemu géniovi jeho kmeňa.

Róbert Švec, predseda Slovenského Hnutia Obrody je presvedčený o tom, že Slovensko aj dnes potrebuje svojho Štefánika, pretože dejiny nikdy netvorili slabí, neduživí jedinci, ktorí vajatali. Dejiny tvorili a vždy budú tvoriť iba silní ľudia s vôľou a odhodlaním dokázať všetko, čo si zaumienia. Presne tak, ako M. R. Štefánik.

Česť a sláva, generál!

————————

Prečítajte si tiež: SHO: Pamätník generála M. R. Štefánika v Trenčianskych Tepliciach odhalený

————————

———————–——

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–—

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds