Ožďany: Zhorel ďalší kaštieľ. SHO: Kultúrne pamiatky vrátime do rúk štátu. A budú slúžiť ľuďom

Kunerad, Krásna Hôrka, či Ožďany a i. Spája ich zašlá sláva, smutný osud a neistá budúcnosť. Začiatkom októbra  2019 sme sa stali svedkami ďalšej kultúrnej katastrofy. V Ožďanoch pri Rimavskej Sobote vyhorel kaštieľ, ktorý bol miestnou pýchou, aj napriek tomu, že roky chátral.

Ak sa pýtate, kto ho podpálil alebo ako došlo požiaru, tak sa pýtate zle. To je vec, ktorú musia vyriešiť orgány činné v trestnom konaní a stav, ktorý už nezvrátime. Skôr by sme sa mali opýtať, prečo. Prečo objekt roky chátral a majiteľ sa oň patrične nestaral? Prečo nebola táto historická budova dostatočne zabezpečená tak, aby sa tam nik nemohol dostať? Prečo ministerstvo kultúry nezasahuje pri ochrane národných kultúrnych pamiatok razantne a nekompromisne voči vlastníkom?

Odpoveď je jednoduchá. Pretože už na stoličke samotného Ministerstva kultúry Slovenskej republiky sedeli a sedí človek, ktorý svoju funkciu dostal len za stranícke zásluhy a ku histórii aj Slovákov, nemá žiadny vzťah. Sedia tam ľudia, ktorí o kultúre a význame iba hovoria a hodnote kultúrnych pamiatok nič nevedia, a toto je výsledok. Pred očami sa nám rozpadajú a horia a rozpadajú kaštiele alebo slúžia, ako útočisko pre narkomanov a ako sklad stavebného materiálu pre nenásytných miestnych.

Garantujeme vám, že Slovenské Hnutie Obrody sa zasadí o to, aby tu Ministerstvo kultúry SR nebolo „na ozdobu“, len aby bolo kde „odpratať“ zaslúžilého straníka. Ministerstvo vytvorí špeciálny úrad, ktorý budú tvoriť odborníci. V prípade zistenia vážnych nedostatkov bude vlastník zbavený vlastníckeho práva a pamiatka prepadne do rúk štátu, ktorý bude objekt zmysluplne využívať v prospech ľudí. Po rekonštrukcii napríklad ako domovy dôchodcov, škôlky, školy, ktorých už dnes začíname mať málo, múzeá, knižnice, oddychové miesta, aby sa aj v hladových dolinách rozhýbal turizmus a pod.

Takéto zásahy sú neodkladné a nevyhnutné. Nielen voči našej minulosti, ale aj voči blízkej budúcnosti. Nielen z morálneho hľadiska, ale i z praktického. Nebáť sa a nekradnúť. A všetko bude možné.

Autor: Pavol Poprocký

————————-

Prečítajte si tiež: Pavol Skýpala: Ochránime a zveľadíme naše kultúrne dedičstvo

————————-

Prečo ministerstvo kultúry nezasahuje pri ochrane národných kultúrnych pamiatok razantne a nekompromisne voči vlastníkom? Zdroj fotky: rimava.sk

Budúcnosť: V prípade zistenia vážnych nedostatkov bude vlastník zbavený vlastníckeho práva a pamiatka prepadne do rúk štátu, ktorý bude objekt zmysluplne využívať v prospech ľudí. Zdroj fotky: rimava.sk

————————–

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa.

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————-

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds