Projekt Nebuď sviňa. FOTO. Pavol Poprocký: Väčšinu bylinkových čajov nemusíte kupovať…

Máte radi čaj? Ja ich milujem! Obzvlášť ten mätový. Ten, ani väčšinu bylinkových, nemusíte kupovať v obchodoch, ale môžete si ho zadovážiť sami a mnohokrát v lepšej akosti.

A činím tak aj ja, pretože mätu si chodím nazbierať len pár stoviek metrov od svojho domu, ku blízkemu potoku. Tam (a určite aj u vás) rastie. Robte niečo pre svoje zdravie, ušetrite nejaké peniaze na iné veci a vychutnajte si prírodu vôkol vás.

POSTUP, ako na to, aby ste si mohli vychutnať svoj mätový čaj a byť viac sebestačný:

1. Postavte sa zo stoličky / postele.

2. Choďte na prechádzku k najbližšiemu (lúčnemu) potoku.

3. Poobzerajte sa vôkol seba, skúmajte byliny vôkol vás. Prečítajte si o nich v herbároch alebo na internete.

4. Mätu spoznáte tak, že sa podobá menšej pŕhľave, avšak zväčša majú jej listy sivkastý odtieň. Rastlina nepŕhli a pri dotyku príjemne vonia – sviežo, mentolovo.

5. Odstrihnite zdravé – zelené listy aj so stonkou.

6. Po nazbieraní potrebného množstva rastlinu postrihajte, pokojne aj so stonkou, avšak niekto suší iba listy, iný zase celú odstrihnutú rastlinu.

7. Bylinu je najlepšie sušiť v tieni, na dobre vetranom priestranstve (napríklad v škatuli, niekde pod strechou) – nie na slnku! Sušenie môže prebehnúť aj za pomoci sušičky, avšak pozor na nastavenú teplotu sušenia!

8. Počas sušenia v škatuli je potrebné bylinu sem-tam pootáčať, aby nesplesnivela.

9. Po dôkladnom presušení si bylinu môžete uskladniť v rôznych papierových vreckách alebo v sklenených pohároch.

10. Podľa chuti si sušinu nadávkujete, zalejete horúcou vodou, necháte vylúhovať a vychutnávate si vynikajúcu chuť prírody vôkol vás a vašej práce.

Na zdravie, priatelia!

Autor článku Pavol Poprocký je člen predsedníctva Slovenského Hnutia Obrody.

————————-

Prečítajte si tiež: FOTO. Projekt Nebuď sviňa: Nie je kosenie ako kosenie. Svoje o tom vedia aj obyvatelia mesta…

————————-

Zdroj obrázku: SHO.sk

———————–——

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–—

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds