PROTEST: Nechceme továreň na zvieratá v Palárikove

V pondelok 13. mája sa pred Ministerstvom životného prostredia Slovenskej republiky v Bratislave uskutočnil protest proti výstavbe megafarmy s ošípanými v Palárikove. Protest sme podporili našou účasťou.

Iniciatíva poľnohospodárov, ktorá protest zorganizovala a ktorá zastrešuje malých a stredných slovenských farmárov, tvrdí, že megafarma s ošípanými v Palárikove môže ohroziť zdravie miestnych obyvateľov.

Organizátori: Nechceme 95 ton čpavku. Prečo? Pretože 45% bude vypúšťaných priamo do ovzdušia z hál a 13% z nádrží na hnojovicu = viac ako 55t ročne čpavku vypusteného do ovzdušia. Nechceme 36-tisíc až 56-tisíc m3 hnojovice zmiešanej s dezinfekčnými prostriedkami a liečivami v množstve viac ako 1,3 tony ročne. Prečo? Pretože všetka pôda, kde sa aplikuje takýto druh hnojovice je do 3 rokov kontaminovaná a „spálená“. Nechceme 5 145 ks prasníc + 1 593 ks prasničiek a kancov + cca 65 000 kusov ciciakov či odstavčiat. Prečo? Pretože si znovu pozrite tie čísla. Nechceme 1 520 kamiónov ročne. Prečo? Pretože, investor nemá riešenie na takéto množstvo dopravy. Je čas začať konať a postaviť sa za svoje práva. A jedno zo základných práv je právo na čisté životné prostredie. Nedovoľme zahraničným investorom aby znečisťovali našu krajinu.

O veľkovýkrmni ošípaných v Palárikove v okrese Nové Zámky na rozlohe vyše šesť hektárov sa hovorí už celé mesiace.

„Oprávnene sa obávame, že takáto farma bude mať veľmi negatívny vplyv a ohrozí zdravie občanov Palárikova a susedných obcí, ktorí už v súčasnosti podľa štatistík patria medzi obyvateľstvo s najvyššou mierou chorobnosti dýchacích ochorení a úmrtnosti na nádorové ochorenia v rámci celého Slovenska,“ tvrdí aktivista Patrik Magdoško. Informujú médiá.

Zástupcovia poľnohospodárov na proteste poukázali aj na nečinnosť politikov a úradníkov z ministerstva pôdohospodárstva, ako i ministerstva životného prostredia. Aktivisti sú presvedčení, že svojimi rozhodnutiami dlhé roky podporujú dánskych investorov na Slovensku.

Ľudia z obce Palárikovo, s ktorými sme mali možnosť diskutovať ohľadne tejto stavby, nám dali jasne najavo, že s výstavbou nesúhlasia a to najmä pre ekologický dopad na celú oblasť. Jedna pani vyslovila zaujímavú myšlienku. A to, že už malé deti učia, že v prírode treba chrániť všetko už od chrobáčikov, ale odpad z tisícok svíň im nevadí.

Sme veľmi radi, že aj napriek sychravému počasiu správnu vec podporilo niekoľko sto ľudí. Po proteste v Palárikove, aj dnešná akcia dala jasne najavo nesúhlas ľudí žijúcich v oblasti, v ktorej by mala táto, ako povedal jeden zo zúčastnených rečníkov „továreň na zvieratá“ v budúcnosti stáť. 

Slovenské Hnutie Obrody vždy podporí každú rozumnú aktivitu, ktorá bude ochraňovať záujmy našich ľudí. Za to naše pôdohospodárstvo, slovenské.  

Programové tézy nášho hnutia si môžete prečítať TU.