Realizácia Ekoprojektu Lupka

Aktivisti nášho občianskeho združenia zabezpečili v sobotu 12. apríla realizáciu Ekoprojektu Lupka. Realizácia projektu prebehla v spolupráci s mestom Nitra.

Dňa 2. apríla sa na pracovnom stretnutí dohodli Róbert Švec, predseda SHO a Jozef Dvonč, primáto Nitry na podrobnostiach realizácie projektu. Na základe dohody mesto Nitra do prírodnej rezervácie Lupka pristavilo veľkoobjemové kontajnery, poskytlo vrecia a pracovné pomôcky a naše občianske združenie zabezpečilo vyčistenie prírodnej rezervácie Lupka od odpadu rôzneho typu. V rezervácii Lupka sa nachádzalo veľké množstvo umelohmotných a sklenených fliaš, stavebného odpadu, domácich spotrebičov a tiež veľké množstvo starých odevov a obuvi.

V rezervácii Lupka sme sa začali schádzať už pred 9.00 hod. Zadelili sme si úlohy a rozdelili sme sa do troch pracovných skupín, z ktorých každá skupina mala na starosti vyčistenie určitej časti prírodnej rezervácie Lupka.

Boli sme nemilo prekvapení tým, čo všetko sa nachádzalo pohodené v lese a čo všetko sme museli zbierať do odpadkových vriec. Účastníci projektu narazili pri čistení rezervácie na kopu odpadkov, v ktorej našli cca 50 párov malých detských topánok, tenisiek a čižmičiek. Okrem iného sa našla polovica vreca použitých detských plienok, zvyšky rozštvrtenej kravy, pneumatiky, či balíky zlisovaného plastového odpadu.

Úplnou „samozrejmosťou“ bolo na každom kroku veľké množstvo použitého stavebného materiálu, ktorý môžu Nitrania priviezť 4x ročne na zberový dvor bezplatne. No niektorí si asi myslia, že prečo by to robili, keď ho môžu zaniesť do lesa a to rovno do prírodnej rezervácie.

Vyčistenie prírodnej rezervácie Lupka nám trvalo približne 5 hodín. Zhodli sme sa na tom, že už bolo potrebné dôkladne vyčistiť túto prírodnú rezerváciu a aj v budúcnosti budeme pozorne sledovať rezerváciu Lupka, ale aj iné prírodné rezervácie v okolí Nitry a ak bude potrebné opäť zorganizujeme podobný ekoprojekt.

Fotografie zachytávajú okolie rezervácie pred a po realizácii čistenia.

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds