Ekoaktivisti odpovedajú na otázku: Mali by mať deti vlastný mobil?

Nadmerné používanie sociálnych sietí v detstve môže viesť k vyššiemu riziku zlého duševného zdravia, píše sa v 25-stranovej správe Ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb USA.

Tí, ktorí trávia na týchto platformách viac ako tri hodiny denne, čelia „dvojnásobnému riziku, že budú mať zlé výsledky v oblasti duševného zdravia, vrátane symptómov depresie a úzkosti“. [1] Až 95 percent tínedžerov používa nejakú formu sociálnych sietí a tretina tvrdí, že sú na sociálnych sieťach „takmer neustále“. Extrémny, nevhodný a škodlivý obsah je ľahko a široko dostupný deťom a dospievajúcim. V súčasnosti miera úzkosti a depresie neustále stúpa aj u dospievajúcich na Slovensku.

„Nevhodný obsah“, problémy so spánkom

Správa podrobne popisuje výhody online komunít, ako je napríklad schopnosť niektorých tínedžerov spojiť sa s ostatnými, ktorí majú podobnú identitu alebo záujmy. Uznáva, že čas strávený na sociálnych sieťach môže ovplyvniť deti a tínedžerov rôznymi spôsobmi, ale zdôrazňuje tieto obavy:

Deti sú na sociálnych sieťach bežne vystavené „extrémnemu, nevhodnému obsahu“.

Sociálne siete môžu udržiavať pocity nespokojnosti s telom, najmä medzi dospievajúcimi dievčatami.

Tieto siete sa môžu stať útočiskom pre dravé správanie. Takmer 6 z 10 dievčat tvrdí, že ich kontaktoval cudzinec „spôsobom, z ktorého sa cítili nepríjemne“.

Sociálne siete môžu nadmerne stimulovať mozog spôsobmi porovnateľnými so závislosťou.

Nadmerné používanie sociálnych sietí sa spájalo s problémami so spánkom a problémami s pozornosťou.

„Najdôležitejšia vec, ktorú by sme mohli urobiť, je presadzovať vekové hranice,“ povedala Jean Twenge, profesorka psychológie na Štátnej univerzite v San Diegu, ktorá skúma, ako smartfóny ovplyvnili najmladšie generácie Ameriky.

„Tabletka“ proti spaniu

Vymysleli sme „tabletku“, ktorá vám bráni spať. Tiež vám spôsobí zlý spánok a funguje všade, či už ju prehltnete alebo nie. „Tabletka“ prichádza spolu s bleskovo rýchlym internetom, takže v čase, ktorý by ste inak strávili spánkom, môžete byť teraz oveľa viac online, hrať hry, aktualizovať svoje profily na sociálnych sieťach, nakupovať, pozerať videá so zvieratami alebo porno zadarmo. Žiaľ, vašu potrebu spánku „tabletka“ neodstráni… možno v ďalšej verzii.

Zdroj obrázku: Mgr. Ing. Daniela Bérešová

Nie, nerobíme si srandu. Bezdrôtové technológie sú formou elektromagnetických vĺn mimo viditeľného spektra. Časti vášho mozgu však vidia „svetlo“, vrátane centra, ktoré produkuje hormón spánku, a to iba v absolútnej tme. S 5G zapneme projektor priamo do vašej tváre, čím rozžiarime každý kútik vášho mozgu. Buďte chránení, keď ste pripojení … a zachovajte si schopnosť dobre sa vyspať.

Wi-Fi pre Teba alebo proti Tebe?

V rámci iniciatívy WiFi4EU, prípadne WiFi pre Teba, môžu mestá v EÚ požiadať o príspevok v hodnote 15 000 eur. Miestny úrad použije príspevok na inštaláciu zariadenia Wi-Fi vo verejných priestranstvách, napríklad na sídlisku, na zastávke, pred obchodom. Inštaláciou verejne prístupových bodov v obci bude Wi-Fi sieť dostupná pre každého, nezaheslovaná. Tým vznikajú pre používateľov značné bezpečnostné riziká. Za najväčší problém možno označiť, že deti budú mať nekontrolovaný prístup na internet mimo domova. [3]

Riešenie

Rodičia to majú naozaj ťažké. Toto je enormne ťažká úloha, ktorú spoločnosť ponechala na ich pleciach. Ponúkame rady rodičom a tínedžerom o moderovaní času pred obrazovkou a používaní sociálnych sietí.

Zvážte vytvorenie „tech-free“ zón. Určte hranice, kde a kedy môže rodina používať smartfóny na ochranu spánku, osobných interakcií a fyzickej aktivity. Odložte telefóny mimo týchto hraníc. Keď sú naše telefóny na dosah, je veľmi ťažké nepozerať sa na obrazovku alebo neskontrolovať upozornenie.

Modelujte správanie, ktoré chcete vidieť. Deti a dospievajúci sú veľmi citliví na pokrytectvo. Rodičia musia mať so svojím smartfónom taký vzťah, aký chcú, aby mali ich deti.

Posuňte vek, kedy sa vaše deti prvýkrát dostanú k týmto platformám. Toto pravidlo môže byť jednoduchšie zaviesť s rovnako zmýšľajúcimi rodičmi kamarátov, ktorí urobia to isté pre svoje deti.

Požiadajte ich, aby pred spaním vypli smartfón. Inteligentné telefóny a tablety nedávajú deťom v noci spať, čo skracuje životne dôležitý čas na zavretie očí. Príliš veľa mladých ľudí je okradnutých o spánok, často sú počas pracovných dní hore do polnoci pred obrazovkami. Je to naozaj dôležité. Obávame sa, že sa o rok, päť, desať rokov obzrieme späť na toto obdobie a uvedomíme si, že táto technológia veľmi ovplyvnila duševné zdravie a pohodu mladých ľudí.

A nie sme sami

Francúzsko zakázalo Wi-Fi v škôlkach a obmedzuje Wi-Fi v školách tým, že bezdrôtové pripojenie je štandardne vypnuté a učitelia sa pripájajú na internet cez kábel. Školské siete sú postavené na káblových rozvodoch a v situáciách, keď je potrebné bezdrôtové pripojenie, sa v triede podľa potreby zapína iba na krátky čas a po použití sa vypne. Francúzsko tiež zakázalo mobilné telefóny na základných aj stredných školách a pred rokmi začalo vzdelávať verejnosť pomocou iniciatív v oblasti verejného zdravia o tom, ako znížiť vystavenie sa riziku bezdrôtových pripojení.

Cyprus odstránil Wi-Fi zo základných škôl a vedie silnú kampaň na zvýšenie povedomia verejnosti, ktorá vzdeláva rodičov, mládež a tehotné ženy (pozri oficiálne stránky).

Európske parlamentné zhromaždenie vydalo v roku 2011 rezolúciu 1815, ktorá odporúča znížiť vystavenie verejnosti rádiovým poliam a v bode 8.3.2. odporúča: „pre deti vo všeobecnosti a najmä v školách a triedach uprednostňovať káblové internetové pripojenie a prísne regulovať používanie mobilných telefónov školákmi v priestoroch školy“.

V bode 8.1.1. odporúča: „všetky primerané opatrenia na zníženie… vystavenia deťom a mladým ľuďom, ktorí sú najviac ohrození nádormi hlavy“.

Ďalšie krajiny mimo EÚ, ktoré zakazujú alebo regulujú Wi-Fi v školách, sú Izrael, Rusko, niekoľko škôl v USA (Petaluma, Montgomery County, Onteora School District), základná škola Upper Sturt v Austrálii…

Írske školy sa spojili v zákaze smartfónov pre malé deti

Rodičia a osem škôl v írskom okrese Greystones prijímajú dobrovoľný „kódex bez smartfónu“ v snahe obmedziť tlak rovesníkov. Všetci rodičia povedali svojim deťom, že nemôžu mať smartfón až do strednej školy. [2] Predstavili tak jednotný front proti detskému lobingu – uplatňovanie na všetky deti obmedzí tlak rovesníkov a utlmí nevôľu podriadiť sa, prispôsobiť sa.

„Ak to všetci robia plošne, nemáte pocit, že ste ten zvláštny. Je oveľa jednoduchšie povedať nie,“ povedala Laura Bourne, ktorá má dieťa v mladšom veku. „Čím dlhšie budeme môcť chrániť ich nevinnosť, tým lepšie.“ Nikkie Barrie, ktorá má 11-ročné dieťa na základnej škole, povedala, že dopad bol okamžitý. „Tento kód výrazne mení môj život. Ak viem, že 90 % triedy súhlasí, uľahčí mi to povedať tiež nie.“

Iniciatíva podnietila írskeho ministra zdravotníctva, aby ju odporučil ako celoštátnu politiku: „Írsko môže byť svetovým lídrom v zabezpečovaní toho, aby deti a mladí ľudia neboli terčom a neboli poškodzovaní ich interakciou s digitálnym svetom,“ napísal tento týždeň v Irish Times. „Musíme rodičom uľahčiť obmedzenie obsahu, ktorému sú vystavené ich deti.“

Autorka článku Mgr. Ing. Daniela Bérešová vyštudovala pedagogiku na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Prešove. Je aktivistka za vzdelávanie o správnom používaní a rizikách zariadení IT, animátorka pre deti a mládež v centre volného času a je tiež podpredsedníčkou občianskeho združenia Elektrosmog a zdravie. V roku 2023 kandidovala do NR SR na kandidátnej listine Slovenského Hnutia Obrody.

Zdroje:

[1] The U.S. Surgeon General’s Advisory: Social Media and Youth Mental Health; https://www.hhs.gov/surgeongeneral/priorities/youth-mental-health/social-media/index.html

[2] The Guardian: ‘Much easier to say no’: Irish town unites in smartphone ban for young children; https://www.theguardian.com/technology/2023/jun/03/much-easier-to-say-no-irish-town-unites-in-smartphone-ban-for-young-children

[3] https://www.elektrosmogazdravie.sk/wifi-pre-teba-alebo-proti-tebe/

—————————

Prečítajte si tiež: Ekoaktivisti odpovedajú na častú otázku: Existuje dôkaz o škodlivosti elektrosmogu?

—————————

Určite bude pre zdravie vašich detí prospešnejšie, ak s nimi budete voľný čas tráviť v lone krásnej slovenskej prírody. Zdroj fotky: SHO.sk

———————–——

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–—

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds