Niet väčšieho otroka ako ten, ktorý si vo svojom zotročení myslí, že je slobodný

Básnik Johann Wolfgang Goethe je autorom mnohých zaujímavých sentencií, dnes by sme povedali bonmotov, o láske, ženách i mužoch, o živote aj politike. Z celého radu zachovaných citátov patrí k najpravdivejším tento: „Niet väčšieho otroka ako ten, ktorý si vo svojom zotročení myslí, že je slobodný.“ Básnici hovoria spravidla pravdu.

V goetheovskom chápaní nejde o fyzické otroctvo, ale o otroctvo ducha, o mentálnu porobu, ktorá robí z ľudí nevedomé poddajné stádo. Poddajnosť podobne ako pasivita je pohodlná forma prežívania. Stačí mať na stole čerstvý chlieb, zábavu z televíznych kanálov a upokojujúci pocit, že sme na tom lepšie ako susedia.

Čo sa deje vo svete, v Európe či na Slovensku je pre nás vzdialená hudba – my máme svoj piesoček, svoju záhradku, svoj domček, svoj bytík, do ktorého môžeme zaliezť ako do ulity.

Prežívame rannú fázu goetheovského otroctva. Sme v zajatí nepravých hodnôt, ktoré nám servírujú médiá, Brusel a globálni hráči zo zámoria. Sme mentálne podmanení, lebo nevieme, že  tancujeme ako nám pískajú podľa cudzích nôt. Sme otrokmi jedine správneho životného štýlu, správnych názorov, ktoré nám podsúvajú z éteru ako esenciu jedine správnych západných hodnôt. Posledné roky nášho prežívania v západnom spoločenstve s názvom Európska únia však ukazujú, že sme iba druhotriedni účastníci obchodných transakcií, v ktorých sa rozdeľujú prebendy. Eurofondy sú iba slabá náplasť na to, že nerozhodujeme o ničom, že nás, prišelcov z Východu môžu trestať za neochotu prijímať migrantov, za neochotu prijímať gender ideológiu, súdiť za neplnenie rôznych dohôd, s ktorými sme nesúhlasili.

————————-

Prečítajte si tiež: EÚ: Členské štáty nemôžu odmietať kvóty pre migrantov. SHO: Tak sa pozerajte

————————-

Ak sa Európska únia nespamätá, tak začneme písať náš príbeh, slovenský.

Sme slobodní stále v rámci marxisticko-leninskej definície, že sloboda je poznaná nevyhnutnosť. Od roku 1989 sme smerom k vysnívanej slobode slova dosť pokročili, veď si môžeme otvárať ústa, pravdaže, pokiaľ nie sme označkovaní ako konšpirátori, extrémisti, či, nedajbože, kontroverzní historici, ale vo fyzickej slobode sme sa okrem výnimiek slobody pre horných desaťtisíc, ďaleko nedostali. Tu si môžeme užívať slobodu len do výšky minimálnej mzdy, neporovnateľnej so mzdou našich zamestnávateľov – našich veľkých európskych a amerických tútorov.

Máme slobodu myslenia, lebo zatiaľ nevymysleli čipy na kontrolu pamäte a neurónových ciest v našich mozgoch. Ale zvykli by sme si aj na takúto kontrolu myšlienok. Veď nám nepripadá zvláštne, že dokážeme žiť pod ustavičnou kontrolou kamier, kontrolou sociálnych sietí, pod dojmom odpočúvaných telefónov, teroristických útokov a pod dojmom strašného vojnového násilia v rôznych kútoch nášho chaotického sveta. Hlavné je, že sa vieme zabávať na slabomyseľných seriáloch, na Farmách, na ružových príbehoch telenoviel, že máme slastné, každodenné potešenie z kulinárskeho umenia televíznych celebrít. A máme šťastie, že nemusíme veľa premýšľať, že presne vieme, lebo nám to nalinkovali, kto nás ohrozuje, kto je náš nepriateľ a komu treba veriť.

————————-

Prečítajte si tiež: Macron chce vydierať členské štáty EÚ: Ak neprijmete migrantov, tak nedostanete peniaze

————————-

Žijeme vlastne v pohodlí mentálnej neslobody. Mnohých z nás naučili nekriticky sa klaňať všetkému čo prichádza odinakiaľ, mnohí z nás sa vypracovali na užitočných hlupákov, ktorí pragmaticky i za groš, dokážu bez škrupúľ zradiť vlastný národ. V mene západných hodnôt (často pochybných) je všetko dovolené. Budeme sa klaňať zlatému teľaťu Západu, kým nepríde Boží hnev, ako pod horou Sinaj. A ten určite príde.

Autor: Ľudovít Števko

Poddajnosť podobne ako pasivita je pohodlná forma prežívania. Stačí mať na stole čerstvý chlieb, zábavu z televíznych kanálov a upokojujúci pocit, že sme na tom lepšie ako susedia.

————————–——

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa.

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–——

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds