Orbán: Storočnicu Trianonu si pripomenieme. Švec: My ju oslávime. A budúcnosť? Tá je v silnej V4

Trianonskú mierovú zmluvu, ktorá vymedzila hranice Maďarska a Československa po rozpade Rakúska-Uhorska v závere prvej svetovej vojny, podpísali 4. júna 1920 v paláci Veľký Trianon pri Paríži predstavitelia Dohody (Británia, Spojené štáty, Francúzsko a Taliansko) a Maďarska. Hoci Maďarsko zmluvu podpísalo a ratifikovalo, s novým stavom sa nezmierilo. Poslanci maďarského parlamentu 31. mája 2010 rozhodli, že výročie podpisu zmluvy sa bude každoročne pripomínať pamätným dňom, ktorý bol stanovený na 4. júna ako Deň národnej spolupatričnosti.

Nadchádzajúce sté výročie podpísania Trianonskej mierovej zmluvy si treba pripomenúť, pretože historické výročia sú dôležité. Povedal to vo štvrtok 9. januára na medzinárodnej tlačovej konferencii v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý zdôraznil, že na výročí musí zaznieť spravodlivosť, avšak tým sa budúcnosť nijako nezmení. To, na čom skutočne záleží, je podľa jeho slov spolupráca so susednými krajinami v záujme budúcnosti. Informujú médiá.

„Keď som o trištvrte na päť dňa 4. júna 1920 pod zmluvu nesúcu meno Trianon moje meno podpísal, vedel som, že podpisujem vyúčtovanie slovenského národa s bývalým Uhorskom, vyúčtovanie účtov podpísaných od vrchu až dolu krvou, utrpením a biedou môjho národa. A také vyúčtovanie je večné,“ vyhlásil Štefan Osuský, signatár Trianonskej mierovej zmluvy v mene Česko-Slovenska.

————————–

Prečítajte si tiež: Deportovali slovenské deti, aby z nich urobili Maďarov. Aj to sú dejiny Uhorska. Pamätáme

————————–

Na blížiace sa výročie podpísania Trianonskej mierovej zmluvy a slová Viktora Orbána zareagoval Róbert Švec:

Viktor Orbán vyhlásil, že storočnicu Trianonu si Maďari pripomenú, ale chcú sa sústrediť na budúcnosť. Súhlasím. Ale my Slováci si storočnicu Trianonu nielen pripomenieme, ale ju aj oslávime. Pretože Trianonská mierová zmluva oslobodila utláčané národy Uhorska – žalára národov. A to si treba nielen pripomínať, ale aj oslavovať. A budúcnosť nášho regiónu? Tá je v silnom zoskupení s názvom V4 na princípe rovného s rovným. Iba tak vieme úspešne a spoločne čeliť nevoleným byrokratom v Bruseli.

Z nášho volebného programu vyberáme:

Sme suverénny štát, nie kolónia, a preto budeme trvať na rovnoprávnom postavení Slovenska v zahraničných vzťahoch.

Odmietneme akékoľvek snahy o centralizáciu a hlbšiu integráciu v rámci EÚ.

Ochránime územnú celistvosť a národnú identitu Slovenskej republiky.

Budeme klásť dôraz na spoluprácu s krajinami V4, s cieľom efektívnejšieho odolávania tlakom centralizácie Európskej únie.

————————

Prečítajte si tiež: Deň 4. jún 1920: Dôležitý dátum v dejinách Slovákov. Ďakujeme, Trianon

————————

Zdroj fotky: Internet

————————–

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa.

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————-

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds