Vianoce 1938: Maďarskí okupační žandári strieľali do Slovákov v Šuranoch

Dňa 2. novembra 1938 ministri zahraničných vecí Nemecka a Talianska podpísali v zámku Belvedér vo Viedni rozhodnutie, ktoré vstúpilo do dejín pod názvom Viedenská arbitráž.

Rozhodnutím veľmocí Slovensko muselo v prospech Maďarska odstúpiť 10 390 km2 územia a 854 217 obyvateľov, z ktorých bolo 270-tisíc Slovákov, mestá Komárno, Nové Zámky, Levice, Lučenec, Rimavskú Sobotu, Rožňavu a Košice s ich okolím. Slováci na odtrhnutých územiach, ktoré sa stali súčasťou Maďarska, na čele s ríšskym správcom admirálom Miklóšom Horthym, zažívali prenasledovanie, útlak a boli vystavení diskriminácii.

Príkladom sú aj udalosti, ktoré sa odohrali 25. decembra 1938 v Šuranoch, ktoré sa na základe Viedenskej arbitráže tiež stali súčasťou Maďarska.

Nebola to doba pre náš ľud priaznivá, nachádzali sme sa totiž v ťažkých časoch ohrozovaní a drvení maďarskou okupáciou. Nebolo v tých časoch dovolené nášmu ľudu rozprávať a spievať po slovensky.

Dôkazom toho bolo aj to, že na Vianoce 25. decembra 1938 keď nanútili veriacim v kostole spievať maďarskú hymnu, študenti začali spievať slovenskú hymnu Hej, Slováci a postupne sa k nim pridali všetci veriaci. Keď však vyšli z kostola von, už tam čakali maďarskí okupační žandári, ktorí provokovali vychádzajúcich Slovákov. Jeden z Maďarov pošliapal slovenskú zástavu.

Dvaja z prítomných Slovákov sa rozbehli za vinníkom a v tom sa ozval výstrel. Všetko stíchlo a na zem kleslo nevládne telo mladej Slovenky. Bola to Mária Kokošová, mladá slovenská deva, ktorá zaplatila svojím mladým životom len za to, že sa náš ľud dožadoval toho, čo mu odveky patrí – reči a slobody! Nebola to však obeta zbytočná, aj keď smrť mladého 17-ročného dievčaťa veľmi bolela.

Tak ako ona, zaplatilo mnoho slovenských martýrov svojimi životmi, aby sme nakoniec dosiahli to, po čom sme dlho túžili. Slobodu! Ale nikdy nezabudneme na obetu Márie Kokošovej ako aj na ostatných slovenských martýrov, ktorí obetovali svoj život za svoj národ!

Mária Kokošová. Nikdy nezabudneme!

————————

Prečítajte si tiež: Písal sa 27. október 1907: Uhorskí žandári rozpútali krvavý teror v Černovej

————————

Obyvatelia Šurian nezabúdajú na Máriu Kokošovú. Jej pamätník sa nachádza pred miestnym kostolom.

————————–

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa.

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds