VIDEO. Výročie narodenia nášho prvého prezidenta: Polačik, Boková a Samuelová reagujú

Dámy a páni! Dňa 13.10.1887 sa vo Veľkej Bytči narodil Jozef Tiso, prvý slovenský prezident. Pri tejto príležitosti svoje postoje k osobe Jozefa Tisa verejne prezentovali Štefan Polačik, Katarína Boková a Jaroslava Samuelová.

Štefan Polačik, podpredseda SHO: Jozefa Tisa vnímam ako človeka, ktorý sa nezľakol veľmi ťažkej úlohy, vo veľmi ťažkej dobe. A to funkcie prvého prezidenta v novom štáte, počas druhej svetovej vojny. Je samozrejmé, že ako prezident, počas výkonu svojej funkcie, urobil rozhodnutia, s ktorými sa dnes nemožno stotožniť. No to, že svojou politikou dosiahol, že na našom území neprebiehali žiadne boje, žiadne vraždenie, dosahovali sme dobré hospodárske výsledky a to všetko počas doby, kedy v mnohých iných štátoch prebiehali ťažké boje, ľudia hladovali a umierali, robí z prvého prezidenta Jozefa Tisa, veľkého štátnika a veľkého človeka.

Hodnotiť rozhodnutia urobené v 40. rokoch 20. storočia, morálkou a pohľadom dnešnej doby, je ale zavádzajúce a dnes sa tak deje účelovo. Je len málo ľudí, či organizácií, ktoré odolajú tlakom propagandy súčasného režimu a hrdo, stále a nebojácne, hovoria pravdu. Jednou z odvážnych  organizácií je samozrejme aj Slovenské Hnutie Obrody!

Zdroj obrázku: SHO.sk

Katarína Boková, členka predsedníctva SHO: Nie som historik a preto sa k osobe nášho prvého slovenského prezidenta Jozefa Tisa staviam ako človek. Jednoznačne mu patrí vďaka a uznanie za to, že v neľahkých časoch sa dokázal postaviť za svoj ľud a uchrániť ho pred zožraním. Tiso je slovenský politik, ktorý popri Štefánikovi a Štúrovi, zanechal dôležitú pečať na našej štátnosti. Jeho osoba je zbytočne démonizovaná a stačí si položiť základnú otázku. Prečo zostal na Slovensku, keď vedel, že jeho osud skončí na popravisku? Zachoval si česť a ľudskosť do samého konca. O ktorom zo súčasných politikov môžeme niečo také tvrdiť? Ktorý zo súčasných darebákov by pri lámaní chleba nasadol do lietadla ako prvý?

Považujem za nevyhnutné, prijať našu minulosť a ctiť si všetkých velikánov našej histórie, prezidenta Tisa nevynímajúc.

Jaroslava Samuelová, členka predsedníctva SHO: Prvý slovenský prezident Jozef Tiso. To bol pán prezident! Najlepší akého kedy Slovensko malo, lebo za jeho vlády Slovensko rozkvitalo.

Toto som často v detstve počúvala, takto si na neho spomínali obidve moje staré mamy a môj sváko. A to je pre mňa svedectvo najpravdivejšie. Nech už sú na neho v našej spoločnosti akékoľvek názory, aj ovplyvnené prekrúcačmi histórie, zamlčiavaním pravdy, môj názor na nášho prvého prezidenta je ovplyvnení spomienkami na mojich blízkych a nikdy sa nikomu nepodarí zmeniť ho.

Jozef Tiso bol a pre mňa navždy zostane najlepším slovenským prezidentom.

————————

Prečítajte si tiež: Písal sa rok 1887: Vo Veľkej Bytči sa narodil prvý slovenský prezident

————————

 

———————–——

Staňte sa aj vy čitateľom novín Právo Národa

Právo Národa sú noviny, ktoré vydáva občianske združenie Slovenské Hnutie Obrody, cieľom ktorých je formou písaného slova upevňovať vlastenectvo, zdravé hodnoty a ochraňovať slovenskú štátnosť. Prvé číslo našich novín vyšlo 18. apríla 2001. Ak máte záujem stať sa čitateľom nášho dvojmesačníka, kontaktujte nás na pn@sho.sk alebo vyplňte formulár a naše noviny budete dostávať pravidelne prostredníctvom Slovenskej pošty.

————————–—

Podporte nás

Dámy a páni! Slovenské Hnutie Obrody od začiatku svojej činnosti stojí pevne na pozíciách slovenskej štátnosti a objektívnej pravdy. A tak tomu bude aj naďalej. ALE... Aby sme mohli rozšíriť komunitu uvedomelých ľudí slovenských, tak na to potrebujeme aj vašu pomoc.


This will close in 0 seconds